• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Charles Eisenstein

  • About
  • Essays
  • Videos
  • Podcasts
    • Charles Eisenstein Random
    • A New and Ancient Story Podcast
    • Outside Interviews
  • Courses
    • The Sanity Project
    • Climate — Inside and Out
    • Conversations with Orland Bishop, Course One
    • Conversations with Orland Bishop, Course Two
    • Conversations with Orland Bishop, Course Three
    • Dietary Transformation from the Inside Out
    • Living in the Gift
    • Masculinity: A New Story
    • Metaphysics & Mystery
    • Space Between Stories
    • Unlearning: For Change Agents
  • NAAS
  • Books
    • The Coronation
    • Climate — A New Story
    • The More Beautiful World Our Hearts Know Is Possible
    • The Ascent of Humanity
    • Sacred Economics
    • The Yoga of Eating
  • Events
  • Donate

A koronázás

April 17, 2020 by Charles Eisenstein

April 2020
Fordította: Erdélyi Gergely. A cikk eredeti, angol nyelvű változata itt olvasható.


A normalitás fogalma már évek óta olyan, mint a pattanásig feszített kötél, mely csak arra vár, hogy egy fekete hattyú csőrének hegye végül kettéhasítsa. Most, hogy a kötél immár elpattant: vajon újra összecsomózzuk a két végét, vagy esetleg inkább még jobban szétszálazzuk, hogy meglássuk, mi újat lehetne belőle fonni?

A Covid-19 arra mutat rá, hogy amikor az emberiséget egy közös ügy fogja össze, látványosan gyors változás lehetséges. A világ egyetlen problémáját sem technikailag nehéz megoldani; mind csupán az emberi egyet nem értésből származik. Az összetartásban az emberiség kreatív erőforrásai határtalanok. Néhány hónappal ezelőtt még abszurdnak hangzott volna egy a kereskedelmi légiforgalom leállítására tett javaslat. Ez így van a társadalmi viselkedésünkben, a gazdaságban, illetve a kormány életünkben betöltött szerepkörében történt egyéb radikális változásokkal is. A Covid jól demonstrálja a kollektív akarat erejét, milyen, amikor megállapodunk abban, mi a fontos. Vajon mi mást lehetne még elérni összetartással? Mit akarunk elérni, és milyen világot szeretnénk létrehozni? Amikor valaki ráébred saját erejére, mindig ez a következő kérdés.

A Covid-19 olyan, mint a rehabilitációs beavatkozás, mely megszakítja a „normális” függőséget okozó szorítását. Egy szokás megszakítása tulajdonképpen annak láthatóvá tételét jelenti; kényszeres helyett választhatóvá válik. Ha majd a válság elmúlik, lehetőségünk nyílhat, hogy feltegyük azt a kérdést, hogy a „normálishoz” akarunk-e visszatérni, vagy esetleg van valami, amit a mindennapi rutin jelenlegi megszakadása kapcsán észrevettünk és be szeretnénk emelni a jövőbe. A megannyi állását elvesztő embert látva feltehetjük a kérdést, hogy vajon tényleg mind olyan állás volt-e, melyre a világnak a leginkább szüksége van, s hogy esetleg munkaerőnket és kreativitásunkat nem tudnánk-e máshol jobban kamatoztatni. Megkérdezhetnénk, ha már egy ideje megvagyunk nélküle, hogy vajon tényleg kell-e ilyen mértékű légiforgalom, ennyi disneyland-i vakáció vagy szakkiállítás. A gazdaság mely részét akarjuk helyreállítani, és melyek azok a részei, melynek úgy döntünk, búcsút mondunk? Valamint, immár komorabb hangot megütve, melyek azok a dolgok, melyektől épp most fosztanak meg bennünket – polgári szabadságjogok, gyülekezési szabadság, a testünk feletti önrendelkezés, személyes összejövetelek; a kézfogások, az ölelések és a közélet -, és amelyek helyreállításáért lehet, hogy szándékos politikai és személyes erőfeszítést kell majd tennünk?

Életem nagy részében volt bennem egy olyan érzés, hogy az emberiség útelágazás felé közelít. A válság, az összeomlás, a törés mindig a küszöbön állónak tűnt, mintha a következő pillanatban már be is következne, de végül mégsem jött sosem. Képzeljük el, ahogy megyünk az úton, és egyszer csak ott van előttünk, feltűnik az útelágazás. Ott van mindjárt a hegy túloldalán, a kanyar után, az erdő után. Átvágunk a hegyen és azt látjuk, tévedtünk: délibáb volt, messzebb volt, mint gondoltuk. Tovább megyünk. Néha feltűnik előttünk, máskor szem elől veszítjük, és úgy tűnik, az út így megy a végtelenségig. Talán nincs is elágazás. Dehogynem, megint ott van! Mindig csak majdnem ott van. Sosem itt.

És most, egyszer csak, az egyik kanyar után, íme itt van előttünk. Megállunk, mert alig vagyunk képesek elhinni, hogy most tényleg megtörténik, alig tudjuk elhinni, hogy azután, hogy annyi éven át elődeink kerékvágásában kényszerültünk haladni, most végre ismét választási lehetőségünk van. Joggal torpanunk meg, helyzetünk újszerűségétől döbbenten. Mert az előttünk ragyogó száz meg száz ösvény közül néhány ugyanarra vezet, amerre eddig haladtunk. Néhány a földi pokolba vezet. És van néhány, amely egy meggyógyult és sokkalta gyönyörűbb világba vezet, mint amiről valaha hinni mertük, hogy lehetséges.

Ezeket a sorokat szándékoltan azzal a céllal írom, hogy én is itt álljak önökkel együtt – összezavarodottan, talán ijedten is, de mégis egy új lehetőség érzetével – a széttartó ösvényeknek ezen a pontján. Tekintsünk végig néhányukon és nézzük meg, merre vezetnek.

* * *

Ezt a történetet egy barátomtól hallottam a múlt héten. Élelmiszerboltban volt, és meglátott egy nőt, aki a sorok között állt és zokogott. Fittyet hányva a közösségi távolságtartás szabályainak, odament hozzá, és megölelte. „Köszönöm” – mondta a nő – „tíz napja ez az első alkalom, hogy valaki megölel.”

Pár hétig ölelés nélkül meglenni nem tűnik túl nagy árnak, ha segít megelőzni egy olyan járványt, mely emberéletek millióit követelheti. Erős érv szól a közösségi távolságtartás mellett rövid távon: megelőzni a Covid-esetek számának hirtelen megugrását, mely túlterhelné az egészségügyi rendszert. Szeretném azonban ezt az érvelést tágabb kontextusba helyezni, különösen a hosszú táv fényében. Ha intézményesítjük a távolságtartást és ennek kapcsán újra tervezzük a bennünket körülvevő társadalmat, legyünk tudatában annak, milyen döntést hozunk, és miért.

Ugyanez vonatkozik a koronavírus-járvány kapcsán zajló egyéb változásokra is. Egyes elemzők azt jegyezték meg, milyen szépen illeszkedik mindez a totalitárius kontroll szándékaihoz. A megfélemlett lakosság szó nélkül fogadja el a polgári szabadságjogok olyan fokú korlátozását, ami más esetben nehezen lenne indokolható, mint például a személyek mozgásának folyamatos követése, a kényszerű orvosi kezelés, a nem önkéntes karantén, az utazási, majd a gyülekezési jog korlátozása, a hatóságok megítélése szerint dezinformációnak minősülő hírek cenzúrázása, a habeas corpus felfüggesztése, és a polgári lakosság katonai ellenőrzése. Ezek közül sok már a Covid-19 megjelenése előtt is jelen volt; annak megjelenése óta viszont elodázhatatlanná vált bevezetésük. Ugyanez vonatkozik a kereskedelem automatizálására, a sportesemények és a szórakozás részvételi jellegűből távolról megtekintéssé való átalakulására, az életnek a nyilvános terekből a magánszférába, a hely-alapú iskoláknak az online oktatásba való átmenetére, a fizikai áruházak hanyatlására, illetve a emberi munka és szabadidő képernyőkre való áttevődésére. A Covid-19 felgyorsítja a már előzőleg is létező politikai, gazdasági és társadalmi trendeket.

Míg a fentiek mindegyike rövid távon jól indokolható a görbe (ti. a járványügyi növekedési görbe) „lapításával”, egyre többször hallani egy bizonyos „új normáról” is; magyarán szólva, korántsem biztos, hogy a változások átmenetiek maradnának. Mivel, a terrorizmushoz hasonlóan, a fertőző betegség fenyegetése sem múlik el sosem, a kontrollt fenntartó intézkedések is könnyen állandóvá válhatnak. Ha mégis úgy döntünk, hogy ebbe az irányba megyünk tovább, muszáj, hogy a mostani helyzetet mélyebb motiváció indokolja meg. Két részben fogom elemezni ezt az impulzust: mint a kontroll reflexét és a halál ellen folytatott háborút. Ebben az értelemben véve egy kezdeményezési lehetőség merül fel, melyet már láthatóvá is vált a Covid-19 által inspirált szolidaritás, együttérzés és gondoskodás megnyilvánulásaiban.

A kontroll reflexe

Az írás pillanatában a hivatalos statisztikák szerint eddig mintegy 25.000 ember halt meg a Covid-19 következtében. Mire a járvány lefut, a halálos áldozatok száma tízszer, százszor, de ha a legnyugtalanítóbb becslések is helytállóak, akár ezerszer ennyi is lehet. Az elhunytak mindegyikének voltak szerettei, családja, barátai. Az együttérzés és lelkiismeret arra hívnak bennünket, hogy tegyünk meg mindent, amit csak tudunk, a szükségtelen tragédia elhárítása érdekében. A dolognak számomra is van személyes vetülete: drága, de törékeny édesanyám is a főleg az időseket és legyengülteket elragadó betegség legfőbb veszélyeztetettjei közt van.

Vajon mekkora lesz a végső szám? Ezt a kérdést az írás időpontjában lehetetlen megválaszolni. A korai jelentések riasztóak voltak: a médiában heteken át a Vuhanból származó hivatalos adat, a megrázó 3.4% keringett vég nélkül. Mindez a vírus fokozottan fertőző természetével párosulva több tízmillió, vagy akár százmillió halálos áldozatra is utalhatott. A közelmúltban a becslések adatai zuhanást mutattak, miután kiderült, hogy a legtöbb eset enyhe lefolyású, vagy tünetmentes. Mivel a tesztelés elsősorban a súlyos betegekre irányult, a halálozási arány természetellenesen magasnak látszott. Dél-Koreában, ahol enyhe tüneteket mutató emberek százezreit tesztelték, a bejelentett esetek halálozási aránya 1% körül volt. Németországban, ahol a tesztelés ugyancsak kiterjed az enyhe tüneteket mutatókra is, a halálozási arány 0.4%. A Science folyóiratban egy nemrégiben megjelent cikk szerint a fertőzések 86%-a dokumentálatlan marad, ami sokkal alacsonyabb mortalitásra utal, mint amennyire a jelenlegi halálozási arány enged következtetni.

A Diamond Princess óceánjáró hajó története alátámasztja ezt a nézetet. A fedélzeten lévő 3711 ember kb. 20%-ának pozitív lett a vírustesztje, ezek közül kevesebb, mint a felének voltak tünetei, nyolcan pedig meghaltak. Egy óceánjáró tökéletes helyszín a fertőzéshez, a vírusnak pedig rengeteg ideje volt elterjedni a fedélzeten, mielőtt bárki bármit tett volna, mégis mindössze az emberek egyötöde fertőződött meg. Ezenkívül a hajón tartózkodó vendégek átlagéletkora erősen az idősek felé tolódott el (ahogy a legtöbb óceánjárón): az utasok csaknem egyharmada 70 év feletti volt, és több, mint a fele 60 évnél idősebb. A tünetmentes esetek nagy számából egy kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a valódi halálozási arány Kínában 0.5% körüli lehet. Ez még mindig ötször magasabb, mint az influenza. A fentiekre alapozva (és az afrikai, illetve dél- és délkelet-ázsiai, jóval fiatalabb népességre igazítva), az én tippem valahol 200-300 000 halálos áldozat Amerikában – több, ha az egészségügyi rendszer túlterhelődik, illetve kevesebb, ha a megbetegedések időben jobban szétoszlanak – és hárommillió világszerte. Ezek komoly számok. Az 1968-69-es hong-kongi influenzajárvány óta a világ nem tapasztalt hasonlót.

Találgatásaim akár egész nagyságrenddel is mellé lőhetnek. A média minden nap jelenti a Covid-19 esetek teljes számát, még sincs fogalma senkinek a valódi számokról, hiszen csak a lakosság apró hányadát tesztelték. Ha tízmillió tünetmentes ember hordozná a vírust, nem tudnánk róla. A problémát tovább bonyolítja a meglévő teszteknél tapasztalható hamis pozitív eredmények magas aránya, ami akár 80% is lehet. (Ide kattintva még ennél is aggasztóbb bizonytalanságokról olvashat a tesztek pontosságával kapcsolatban.) Hadd ismételjem meg: senki nem tudja, valójában mi történik, engem is beleértve. Legyünk tisztában az emberi dolgokban megfigyelhető két általános tendenciával. Az első, a hisztéria önmagát tápláló tendenciája, mely kizárja azokat az adatokat, melyek nem illeszkednek bele a félelem színjátékába, és amely saját világát teremti meg. A második a tagadás: minden olyan információ irracionális elutasítása, mely megzavarhatja a normalitást és a komfortot. Ahogy Daniel Schmactenberger is felteszi a kérdést: honnan tudhatjuk, hogy amiben hiszünk, igaz?

A bizonytalansággal farkasszemet nézve hadd mondjak egy jóslatot: A válság úgy fog lezajlani, hogy soha nem fogjuk megtudni. Ha a végső halálozási arány, ami önmagában is vita tárgyát fogja képezni, alacsonyabb lesz, mint amitől tartottak, lesznek, akik azt fogják mondani, azért, mert a intézkedések működtek. Mások azt fogják mondani, azért, mert a betegség nem is volt olyan veszélyes, amilyennek mondták.

Számomra a legzavarbaejtőbb rejtély, hogy az írás időpontjában Kínában miért nem jelennek meg új esetek. A kormányzat csak jóval a vírus kimutatása után kezdte meg a lezárásokat. A kínai újév során széles körben el kellett volna, hogy terjedjen, amikor az összes repülőgép, vonat és busz emberekkel tömötten járta be az egész országot. Mi történik itt? Ismétlem, én nem tudom, és önök sem.

Tekintet nélkül arra, hogy a halálozások végleges száma világszerte ötvenezer, ötszázezer vagy ötmillió lesz-e, nézzünk meg néhány egyéb számot, hogy kapjunk egy kis rálátást. Hangsúlyozom, az álláspontom NEM az, hogy a Covid nem annyira súlyos, és nem kell tennünk semmit. Hadd fejtsem ki. Tavaly, a FAO (az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete) szerint világszerte ötmillió gyermek halt meg éhezés következtében (a többi 162 millió növekedésben megállt, illetve 51 millió alultáplált mellett). Ez 200-szor annyi ember, mint amennyi eddig a Covid-19 következtében meghalt, mégsem hirdetett ki rendkívüli helyzetet, vagy kért fel életmódunk radikális megváltoztatására egyetlen kormány sem. Ugyancsak nem látunk hasonló szintű riadalmat és fellépést az öngyilkosság jelensége nyomán (mely szinte a kilátástalanság és a depresszió jéghegyének csak a csúcsát jelenti), amely évente több, mint egymillió embert öl meg világszerte, és ötvenezret az Egyesült Államokban. Vagy ott van a kábítószer-túladagolás, melyben hetvenezen halnak meg az USA-ban, az autoimmun betegségek, melyek áldozatai 23 (NIH adat) és 50 (AARDA) millió közé tehetőek, vagy a 100 milliónál is több embert érintő elhízás. Miért van az, hogy nemhogy nem kapkodunk őrülten a nukleáris armageddon, vagy az ökológiai összeomlás elkerülése érdekében, hanem éppen ellenkezőleg, olyan döntéseket hozunk, melyekkel éppen ezek veszélyét növeljük?

Kérem értsék meg, a mondandóm lényege nem az, hogy ha a gyermekéhezés felszámolása érdekében nem változtattunk, akkor a Covid miatt sem kell. Épp ellenkezőleg: ha a Covid-19 miatt ennyire radikális változást tudunk elérni, a többi körülmény érdekében is meg tudjuk tenni. Tegyük fel önmagunknak a kérdést, miért vagyunk képesek egyesíteni kollektív akaratunkat a vírus megfékezése érdekében, de az emberiséget fenyegető egyéb súlyos veszélyekkel nem foglalkozunk. Miért ragaszkodott társadalmunk mostanáig ennyire makacsul eddigi haladási irányához?

A válasz sok mindent elárul. A világméretű éhezéssel, a függőségekkel, az autoimmun betegséggel, az öngyilkossággal, vagy a környezet összeomlásával szemben társadalomként egészen egyszerűen nem tudjuk, mit tegyünk. A válságokra adott szokásos válaszaink, melyek mind a kontroll valamilyen formái, ezekkel a körülményekkel szemben nem igazán hatékonyak. Most viszont itt van egy fertőző járvány, és végre akcióba lendülhetünk. Ez már olyan válság, ahol a kontroll működik: karantén, lezárás, elkülönítés, kézmosás; a mozgás ellenőrzése, az információ ellenőrzése, a testünk ellenőrzése. Kialakuló félelmeink ideális gyűjtőtartályává teszi ez a Covid-ot: ide csatornázhatjuk be a világot elárasztó változások fölött érzett egyre növekvő tehetetlenségünket. A Covid-19 olyan fenyegetés, amellyel tudjuk, hogyan kell szembenézni. Oly sok egyéb félelmünkkel ellentétben a Covid-19 tervet kínál fel.

Civilizációnk bevett intézményei egyre tehetetlenebbek korunk kihívásaival szemben. Nem csoda, hogy üdvözölnek egy olyan kihívást, mellyel szemben végre felvehetik a kesztyűt. Érthető buzgóságuk, mellyel, mint a legfőbb válságot ragadják meg. Információkezelő rendszereik micsoda természetességgel választják meg annak legaggasztóbb ábrázolásait. Milyen könnyedén csatlakozik a pánikhoz a köz, megragadva a fenyegetést, melyet a hatóságok végre tudnak kezelni, mint helyettesítő szimbólumát a különféle kimondhatatlan veszedelmeknek, amelyeket viszont nem.

A manapság bennünket érő kihívások a nyers erőnek már nem adják meg magukat. Antibiotikumaink és sebészeti beavatkozásaink nem alkalmasak az autoimmun betegségek, a függőségek és az elhízás növekvő válságainak kezelésére. Egész haderők legyőzésére gyártott fegyvereink és bombáink hasznavehetetleneknek bizonyultak a külföldön tomboló gyűlölet eltörlésére, vagy a családon belüli erőszak otthonainkból való elűzésére. Rendőrségünk és börtöneink nem tudják felszámolni a bűnözés melegágyait. Növényvédőszereink nem tudják regenerálni a tönkrement talajt. A Covid-19 a régi szép időket idézi vissza, amikor a fertőző betegségek még megadták magukat a modern medicinának és a higiéniának; amikor még a háborús gépezet le tudta győzni a nácikat, és a természet is megadta magát (vagy legalábbis úgy tűnt) a hódításnak és a fejlesztésnek. Azokat a napokat eleveníti fel, amikor fegyvereink működtek, és a világ fejlődni látszott a kontroll minden technológiája nyomán.

Vajon milyen jellegű az a probléma, melyet a leuralás és az irányítás térdre tud kényszeríteni? Az a fajta, melynek valami kívülről származó, valami Más az okozója. Amikor a probléma oka valami velünk szorosan összefüggő dolog, mint a hajléktalanság, az egyenlőtlenség, a függőségek, vagy az elhízás, olyankor nincs ki ellen háborúzni. Elhelyezhetünk magunknak egy ellenséget, ráfoghatjuk, teszem azt, a milliárdosokra, Vlagyimir Putyinra, vagy a Sátánra, de abban az esetben kulcsfontosságú tényezőt hagyunk figyelmen kívül, például azokat az alapkörülményeket, amelyek eleve lehetővé teszik a milliárdosok (vagy a vírusok) elszaporodását.

Ha van valami, amiben civilizációnk kiemelkedően teljesít, az az ellenséggel való megküzdés. Üdvözöljük az olyan lehetőségeket, melyek alkalmat adnak, hogy azt tehessük, amiben igazán jók vagyunk, amelyek igazolják technológiánk, rendszereink és világnézetünk érvényességét. Ezért ellenségeket gyártunk, és a „mi kontra ők” kontextusában helyezzük el a bűnözés, a terrorizmus és a betegségek problémáit, kollektív energiáinkat az olyan erőfeszítésekre összpontosítva, melyek így láttathatók. Így tehát a Covid-19-et fegyverbe hívó szóvá emeljük, a társadalmat háborús készültségre szervezzük át, miközben normálisnak tekintjük a nukleáris világvége, az ökológiai összeomlás és ötmillió gyermek éhezésének lehetőségét.

Az összeesküvéselmélet

Mivel a Covid-19 a totalitárius kívánságlista annyi elemét igazolni látszik, vannak, akik úgy vélik, az egész szándékos hatalmi játszma. Nem célom sem az elmélet népszerűsítése, sem megcáfolása, mindazonáltal tennék néhány meta-szintű megjegyzést. Először is egy rövid áttekintés.

Az elméletek (sokféle változat létezik) egy bizonyos 201. számú eseményről (a Gates alapítvány, a CIA, stb. támogatásával zajlott tavaly szeptemberben), illetve egy, a Rockefeller alapítvány által jegyzett, a „Lockstep” elnevezésű forgatókönyvet taglaló, 2010-es kiadványról szólnak, mindkettő egy feltételezett világjárvány esetén lezajló autoriter válaszlépést ír le.  Mindkettő megfigyeli, hogy a hadiállapot bevezetéséhez szükséges infrastruktúra, technológia és jogalkotási keretrendszer már évek óta előkészítés alatt van. Már csak arra volt szükség, hogy a közvéleményt rávegyék, hogy mindezt elfogadja, ez pedig most elérkezett. Tekintet nélkül arra, hogy a jelenlegi szabályozás állandó marad-e, precedenst fog teremteni a következőkhöz:

  • Az emberek mozgásának állandó követése (a koronavírus miatt)
  • A gyülekezési szabadság felfüggesztése (a koronavírus miatt)
  • Állampolgárok katonai rendészeti ellenőrzése (a koronavírus miatt)
  • Bírósági ítélet nélküli, határozatlan idejű elzárás (karantén, a koronavírus miatt)
  • A készpénzfizetés betiltása (a koronavírus miatt)
  • Az Internet cenzúrája (a dezinformáció elleni küzdelem a koronavírus miatt)
  • Kötelező oltás és egyéb gyógykezelés, mely megvalósítja az állam testünk felett való rendelkezését (a koronavírus miatt)
  • Valamennyi tevékenységnek és úticélnak a kifejezetten megengedett, illetve kifejezetten tiltott kategóriákba való sorolása (a lakóhely bizonyos okból elhagyható, más okból nem), mely megszünteti a felügyeletlen, jogilag nem ellenőrzött szürke zónát. Ez a teljeskörűség maga a totalitarizmus esszenciája. Ami azonban most szükséges, mert ugyebár, a koronavírus.

Mindez szaftos alapanyag az összeesküvéselméletekhez. Amennyit én tudok, egyik vagy másik elmélet még akár igaz is lehet, habár az események épp ugyanilyen láncolata alakulhat ki a rendszer öntudatlan, az egyre növekvő kontroll felé történő eltolódásából is. Honnan ered ez az eltolódás? Bele van szőve a civilizáció DNS-ébe. A civilizáció (a kisebb léptékű, tradicionális kultúrák ellentéteként értve) haladás fogalmán évezredeken át a világra gyakorolt kontroll kiterjesztését értette: a vadállatok háziasítását, a barbárok meghódítását, a természet erőinek megzabolázását és a társadalom törvény és értelem alapján történő berendezését. A kontroll felemelkedése felgyorsult a tudományos forradalommal, mely a „haladást” új magasságokba röpítette a valóság objektív kategóriákba és mennyiségekbe rendezésével, és az anyagnak a technológia segítségével történő uralásával. Végül pedig a társadalomtudomány azzal kecsegtetett, hogy ugyanezen eszközök révén valóra váltja a tökéletes társadalom megtervezésének ígéretét (mely egészen Platónig és Konfuciuszig nyúlik vissza).

Ezért tehát a civilizációk irányítói mindig örömmel fogadnak a hatalmuk megerősítését szolgáló bármilyen lehetőséget, hiszen végül is mindez az emberi létezés nagy célját szolgálja: a tökéletesen berendezett világot, melyben a betegség, bűnözés, szegénység, sőt talán maga a szenvedés is „kitervezhető” a létből. Nincs is szükség hátsó szándékokra. Természetes, hogy szeretnének mindenkit nyomon követni – annál inkább biztosítható a közjó. Számukra a Covid-19 mutatja meg, milyen nagy szükség is van erre. „Vajon megengedhetőek-e egyáltalán a demokratikus szabadságjogok a koronavírus fényében?” – kérdezik. „Vajon nem szükségszerű-e ezek feláldozása most a saját biztonságunk érdekében?” Ismerősen hangzó szlogen, hiszen a múlt többi válságát, pl. a 9/11-et is végig kísérte.

Egy régi hasonlatot felújítva képzeljük el a kalapácsos embert, aki szerszáma használatára okot keresve jár szerteszét. Egyszer csak meglát egy kilógó szöget. Már hosszú ideje szöget keres, hiszen a csavarok és anyák csapkodásával nem sokra ment. Világképében a legjobb szerszám a kalapács, a világot jobbá tenni pedig szögek beverésével lehet. És végre itt egy szög! Arra gyanakodhatnánk, hogy túlbuzgóságában még ezt a szöget is ő maga tette oda, de még ez sem igazán számít. Még az is lehet, hogy nem is szög, az a kilógó valami, de eléggé hasonlít rá ahhoz, hogy elkezdje ütni. Ha szerszám készen áll, adódik alkalom a használatra.

És teszem hozzá én, azok kedvéért, akik hajlamosak kételkedni a hatóságokban, hogy ezúttal lehet, hogy tényleg szögről van szó. Ebben az esetben pedig valóban a kalapács a megfelelő eszköz – a kalapács elve pedig annál nagyobb erővel sújt le, legyen az csavar, gomb, csat vagy szakadás.

Akárhogy is van, a jelenleg előttünk álló probléma jóval összetettebb, mint Illuminátusok gonosz társaságának megdöntése. Még ha létezik is ilyen, a civilizáció eltolódása révén ugyanez a trend alakulna ki nélkülük is, vagy akár új Illuminati tűnne fel, hogy átvegye a régi feladatait.

Akár igaz, akár nem, az az elgondolás, hogy a járvány valamiféle, gonosztevők által az emberiség ellen végrehajtott ármány volna, nincs annyira messze attól a felfogástól, mely szintén mindenben a kórokozót próbálja megtalálni. Ez a keresztes hadjáratok mentalitása, egyfajta háborús gondolkodásmód. Egy társadalmi-politikai betegség forrását egy kórokozóban azonosítja, egy rajtunk kívül álló rosszakaróban, mely ellen harcolhatunk. Veszélye, hogy nem számol azokkal a körülményekkel, melyek jó táptalajjá teszik a társadalmat, hogy az ármánykodásra fogékony legyen. Hogy a magot szándékosan vetik-e el, vagy a szél fújja-e oda, számomra másodlagos kérdés.

Akár géntechnológiával tervezett biológiai fegyver a Covid-19, akár nem, akár köze van az 5G bevezetéséhez, akár nincs; akár valaminek a kiszivárgásáról próbálják meg vele elterelni a figyelmet, akár nem – akár a totalitárius világkormány trójai falova, akár nem: akár halálosabb annál, mint ahogy mondták, akár kevésbé az; származzék bár egy vuhani biolaborból, vagy a Fort Detrick-ből: sőt, még ha történetesen pontosan olyan is, mint amilyennek a CDC (az Amerikai Járványvédelmi Központ) és a WHO (Egészségügyi Világszervezet) leírta, amit a következőkben mondani fogok, akkor is mindezektől függetlenül érvényes. Még abban a helyzetben is helytálló, ha mindenki teljes mértékben téved a SARS-CoV-2 vírus jelenlegi járványban betöltött szerepével kapcsolatban. Van erről véleményem, de ha van valami, amit a jelen vészhelyzet folyamán megtanultam, az, hogy valójában nem tudom igazán, mi történik. És nem értem, hogyan is tudhatná bárki, az Internetet elárasztó hírek, álhírek, pletykák, elhallgatott információk, összeesküvéselméletek, propaganda és átpolitizált narratívák fortyogó katyvasza közepette. Bárcsak több ember tudna belenyugodni abba az állapotba, amikor nem tudunk valamit. Mondom ezt mindazoknak, akik szívesen teszik magukévá az uralkodó nézetet, és azoknak is, akik a cáfolatoknak hisznek. Vajon mi milyen információt zárunk ki annak érdekében, hogy fenntarthassuk nézőpontunk igazát? És jó ha alázattal formálunk véleményt: végtére is élet és halál kérdéséről van szó.

Háború a halál ellen

A hétéves fiam két hete nem látott másik gyereket, illetve nem játszott másik gyerekkel. Milliók járnak még ebben a cipőben. A legtöbbjük egyetért abban, hogy egy társas kapcsolatok nélkül töltött hónap ésszerű áldozat egymillió élet megmentése érdekében. És ha mondjuk százezer életről lenne szó? És mi lenne, ha ezt az áldozatot nem egy hónapon, hanem egy éven át kellene fenntartani? Vagy öt éven át? Minden embernek más-más véleménye lenne erről, a magukévá tett értékrendeknek megfelelően.

Helyettesítsük most a fenti kérdéseket valami személyesebb dologgal, amely áttör az embertelen, haszonelvű gondolkodásmódon, mely az embereket statisztikává alacsonyítja, hogy aztán némelyüket feláldozza valamiért cserébe. A releváns kérdés számomra ez volna: vajon megkérném-e arra az ország összes gyerekét, hogy mondjon le egy évszakra a játékról, ha az csökkentené anyám halálának a kockázatát, vagy éppenséggel az enyémét? Vagy azt is kérdezhetném: bejelenteném-e az ölelések és kézfogások beszüntetését, ha azzal megmenthetném a saját életem? Szó sincs arról, hogy leértékelném az anyám, vagy a magam életét, hiszen mindkettő nagyon értékes számomra. Hálás vagyok minden napért, amit együtt tölthetünk. De ezek a kérdések mély problémákat vetnek fel. Mi az élet helyes útja? Mi a halál helyes útja?

Az ilyen kérdésekre adott válaszok, akár a saját magunk, akár a társadalom egésze nevében adjuk őket, attól függenek, hogyan gondolkozunk a halálról, és mennyire értékeljük a játékot, az érintést, az együttlétet, valamint a polgári és személyes szabadságot. Nincs egyszerű képlet ezeknek az értékeknek az egyensúlyba hozatalára.

Eddigi életem során végig azt figyeltem meg, hogy a társadalom egyre nagyobb és nagyobb hangsúlyt fektet a biztonságra, a kockázatcsökkentésre. Ez különösen a gyermekkor szempontjából jelent drasztikus változást: kisfiúként számomra teljesen megszokott volt, hogy felügyelet nélkül csatangoltunk el otthonról kilométeres távolságokra – manapság az ilyesminek a gyermekvédelemtől jövő megkeresés a jutalma a szülők számára. És tetten érhető ez az egyre több szakmában megkövetelt gumikesztyűben; a mindenhol kirakott kézfertőtlenítőben, a zárt, őrzött és távfelügyelt iskolaépületekben, a fokozott reptéri és határellenőrzésekben, a jogi felelősségek és biztosítások sokkal körültekintőbb kezelésében; a középületekbe és sportlétesítményekbe való belépéskori fémdetektoros vizsgálatokban és motozásokban, és így tovább. Kissé távolabbról nézve egészen olyan, mint egy biztonsági állam.

A „biztonság mindenekelőtt” mantrája egy olyan értékrendből származik, mely a túlélést teszi meg a legfőbb prioritásnak, és alábecsüli az olyan értékeket, mint az öröm, a kaland, a játék és a korlátokkal szembeni kíváncsiság. Más kultúrák prioritásai eltérőek voltak. Sok tradicionális és őslakos kultúra például jóval kevésbé védelmező módon közelít a gyermekekhez, ahogy azt Jean Liedloff A Kontinuum-elv c. klasszikusa is megörökíti. A modern ember számára őrültségnek látszó veszélyekbe és felelősségekbe engedik bele őket, mert hisznek abban, hogy ez szükséges ahhoz, hogy a gyermekekben kialakuljon az önbizalom és a jó megítélés képessége. Azt gondolom, a legtöbb modern ember, különösen a fiatalabbak, még őriznek valamit ebből a veleszületett hajlandóságból, hogy feláldozzák a biztonságot azért, hogy az életet annak teljességében éljék meg. A bennünket körülvevő kultúra azonban könyörtelenül lobbizik azért, hogy félelemben éljünk és olyan rendszereket épített fel, melyek meg is testesítik azt. Ezekben rendszerekben a biztonságban lét mindent felülíró módon fontos. Ennek a következményeként most van egy olyan egészségügyi rendszerünk, melyben a döntések legtöbbjének alapja a kockázatszámítás, és amelyben a lehető legrosszabb végkifejlet, mely egyben az orvos végleges kudarcát is jelenti, a halál. Miközben valamennyien tudjuk, hogy a halál mindettől függetlenül mindnyájunkat vár. Az élet megmentése valójában a halál elhalasztását jelenti.

A civilizáció kontroll-programjának végső kiteljesedése pedig mi más is lehetne, mint magának a halálnak a legyőzése. Miután ez kudarcba fullad, társadalmunk beéri a diadal gyenge másolatával: a halál meghódítása helyett annak letagadásával. Haláltagadó társadalom a miénk: ahogyan elrejti maga elől a holttesteket, fétisizálja a fiatalságot és ápoló otthonokba zsuppolja az idős embereket. Még a pénzhez és tulajdonhoz (melyek az én kiterjesztései, ahogy az „enyém” szó is jelzi) fűződő rögeszméjében is kifejeződik a tévhit, hogy csatolmányai révén a múló, változó én állandóvá tehető. Mindez elkerülhetetlen, hiszen adva van a modernitás által kínált én-narratíva: az elkülönült egyén a Másik világában. Genetikai, társadalmi és gazdasági vetélytársaktól körülvéve az egyénnek fennmaradása érdekében muszáj magát megvédenie és uralkodnia. Mindent, amit csak tud, meg kell tennie a halál meggátolása érdekében, ami (az elkülönültség történetében) a teljes megsemmisülést jelenti. Még a biológia tudománya is arra tanít bennünket, hogy természetünk sajátja, hogy maximalizáljuk túlélési és szaporodási esélyeinket.

Megkérdeztem egy orvos barátomat, aki sok időt töltött a perui Q’ero törzs lakóival, hogy (ha megtehetnék) vajon a q’uero-k lélegeztetőgépre tennének-e valakit, ha azzal meghosszabbíthatnák az életét? „Természetesen nem” – mondta. „Odahívnák a sámánt, hogy segítsen neki jól meghalni.” A jól meghalás (ami nem szükségszerűen jelent egyet a fájdalommentes halállal) nem igazán értelmezhető a mai egészségügy szótárával. Nincsen kórházi nyilvántartás arról, hogy a betegek jól halnak-e meg. Hiszen az nem számít a pozitív végkifejletek közé. Az elkülönült én világában a halál a legvégső katasztrófa.

De vajon valóban az? Gondolkozzunk el ezen a Dr. Lissa Rankin által kínált perspektíván: „Nem mindenki szeretne intenzív osztályon meghalni, távol a szeretteitől, miközben  gép lélegezteti, és megeshet, hogy egyedül hal meg – még akkor sem, ha ez növelhetné túlélési esélyeit. Vannak, akik inkább otthon szeretnének maradni, a szeretteik karjaiban, még akkor is, ha ez azt jelenti, eljött az idő… Ne feledjük, a halál nem a vég. A halál hazatérés.”

Amikor az ént úgy fogjuk fel, mint kölcsönösen egymáshoz viszonyuló, egymástól függő, sőt akár kölcsönösen egymásban létező lényt, akkor az összeolvad a másikkal, a másik pedig egybefolyik az énnel. Ha az ént úgy értjük, mint a tudatosság helyét egy kapcsolati hálózatban, többé nem ellenségeket keresünk minden probléma megértésének kulcsaként, hanem a kapcsolatokban kialakuló egyensúlyvesztéseket próbáljuk megkeresni. A halállal folytatott háborút pedig félretolja a jól és teljességében élt élet küldetése, és kiviláglik, hogy a haláltól való félelem valójában az élettől való félelem. Mennyiről mindenről mondunk le az életből, azért, hogy biztonságban legyünk?

A totalitarizmus – a tökélyre vitt kontroll – az elkülönült én mítoszának elkerülhetetlen végterméke. Mi más adhatna okot a totális kontrollra, mint az élet ellen irányuló fenyegetés, amilyen például a háború? Ez az amiért Orwell az örökös háborút emelte a Párt szabályainak legfontosabb elemévé.

A kontrollprogram, a haláltagadás és az elkülönült én árnyékában az nézet, hogy a köz feladata a halálesetek minimalizálása, szinte megkérdőjelezhetetlen cél, melyhez képest az olyan értékek, mint a játék, a szabadság stb. alárendeltek. A Covid-19 most lehetőséget kínál, hogy felülbíráljuk ezt a nézetet. Igen – tekintsük szentnek az életet, szentebbnek, mint valaha. A halál tanít bennünket erre. Tartsunk minden egyes embert, fiatalt vagy öreget, beteget, vagy egészségest, szent, drága, szeretett lénynek, mert azok is. De tartsunk fenn helyet szívünk körében a többi, egyéb szent értékek számára is. A szent élet nemcsak a hosszú élettartamból áll; azt is jelenti: jól, helyesen és teljesen élni.

Ahogyan minden félelem, a koronavírussal kapcsolatos félelmek is valójában a mögöttük meghúzódó dolgokra mutatnak. Aki átélte már közeli szeretettének eltávozását, jól tudja, hogy a halál: átjáró, mely a szeretet felé vezet. A Covid-19 a haláltagadó társadalom tudatának középpontjába emelte most a halált. A félelem túloldalán láthatjuk a szeretetet, melyet a halál szabadít fel. Engedjük meg, hogy áradjon. Engedjük, hogy átitassa kultúránk talaját, hogy feltölthesse tározóit, beszivároghasson széthulló intézményeink, rendszereink, szokásaink falainak repedéseibe. Igen, ezek némelyike is el fog halni.

Milyen világban fogunk élni?

Az életnek mekkora részét akarjuk feláldozni a biztonság oltárán? Akarunk-e olyan világban élni, ha biztonságot nyújt, ahol az emberek sosem gyűlnek össze? Akarunk mindig maszkot viselni nyilvános helyen? Akarjuk, hogy valamennyi utazás előtt orvosi vizsgálatnak kelljen alávetnünk magunkat, amennyiben az évente bizonyos számú életet megment? Hajlandók vagyunk-e elfogadni általánosságban az élet egészségügyi szempontok szerinti átpriorizálását, (politikai hatóságok által választott) egészségügyi hatóságoknak adva át a testünk feletti végső rendelkezést? Akarjuk, hogy valamennyi rendezvény virtuális legyen? Mennyire vagyunk hajlandóak félelemben élni?

A Covid-19 végül elmúlik majd, de fertőző betegségek jelentette fenyegetés állandó lesz. Az arra adott válaszunk fogja meghatározni a jövő alakulását. A közélet, a közösségi élet, a közös fizikai térben töltött élet több generáció óta hanyatlóban van. Boltban vásárlás helyett házhoz szállíttatjuk az árukat. A szabadban együtt bandázó gyerekcsapatok helyett vannak a szülők által leszervezett ún. játszórandik és a digitális kalandok. A köztér helyett pedig ott az online fórum. Tovább akarjuk izolálni magunkat egymástól és a világtól?

Nem nehéz elképzelni, különösen, ha a közösségi távolságtartás sikerrel jár, hogy a Covid-19 lefutása a média által előre jelzett 18 hónapnál tovább fog tartani. Nem nehéz elképzelni, hogy ez idő alatt új vírusok jelentkezhetnek. Azt sem nehéz elképzelni, hogy a rendkívüli intézkedések normává válnak (megelőzendő egy újabb kitörés lehetőségét), hasonlóan ahhoz, ahogy a 9/11 idején kihirdetett vészhelyzet is a mai napig fennáll. Nem nehéz elképzelni, (amint azt halljuk is), hogy lehetséges az újra fertőződés, és így a betegség lefutása sosem történik meg. Ez azt jelenti, hogy az életmódunkban bevezetett átmeneti intézkedések állandóvá válhatnak.

Egy újabb világjárvány kockázatának csökkentése érdekében úgy döntünk, hogy olyan társadalomban fogunk élni, amelyben innentől kezdve véglegesen megszűnnek az ölelések, a kézfogások és a pacsik? Olyan társadalomban fogunk élni, amelyben többé nem gyűlünk össze? A múltéi lesznek a koncertek, a sportversenyek és a fesztiválok? A gyerekek többé nem játszhatnak együtt más gyerekekkel? Vajon minden emberi érintkezés maszkokon és szoftvereken keresztül fog zajlani? Nem lesz több táncóra, karateedzés, konferencia, gyülekezeti alkalom? Vajon a halálozás redukálása lesz a fejlődés mércéje a jövőben? Az emberi haladás elkülönülést jelent? Ez a jövő?

Ugyanez a kérdés érvényes az emberek mozgásának és az információ áramlásának ellenőrzéséhez szükséges adminisztratív eszközökre. Az írás pillanatában az ország a lezárás felé halad. Egyes országokban csak egy kormányzati weboldalról kinyomtatott dokumentum birtokában lehet elhagyni az otthont. Az iskolára emlékeztet, ahol az ember mindig csak engedéllyel tartózkodhat bizonyos helyen. Vagy a börtönre. Elektronikus beléptetőkártyákkal működő jövőt képzelünk el, melyben a mozgás szabadságát mindenkor és örökre állami ügyintézők és szoftvereik felügyelik?

Ahol minden mozgás nyomon követett, vagy szabad vagy tilos? És amelyben biztonságunk érdekében az egészségünkre ártalmasnak ítélt információ (melyekről természetesen szintén a hatóság dönt), a mi javunkra tekintettel cenzúrázva lesz? Vészhelyzettel (mint amilyen a háború is) szembenézve hajlandóak vagyunk elfogadni az ilyen szigorításokat és lemondani szabadságjogainkról. 9/11-hez hasonlóan, a Covid-19 is minden kifogáson felül áll.

A történelem során először áll rendelkezésre minden szükséges technikai követelmény egy ilyen vízió megvalósításához, legalábbis a fejlett világban. (például, a mobiltelefonok cellainformációinak felhasználása a közösségi távolságtartás betartatására; lásd még itt). Döcögős átmenetet követően tudnánk élni olyan társadalomban, ahol szinte az egész élet online zajlik: a bevásárlás, a találkozás, a szórakozás, a társasági élet, a munka, sőt, még a randizás is. Ez az, amit szeretnénk? Vajon hány megmentett életet érne meg?

Biztos vagyok benne, hogy a most hatályban lévő korlátozások többsége néhány hónap múlva részben fellazul majd. Részben, de bármikor ismét bevetésre kész állapotban maradnak. Ameddig lesznek fertőző betegségek, valószínű, hogy a jövőben újra és újra bevezetésre fognak kerülni, vagy szokások formájában mi magunk fogjuk felvenni őket. Ahogyan Deborah Tannen mondja, a Politico egyik arról szóló cikkében, hogyan fogja a koronavírus véglegesen átformálni a világot: „Most már tudjuk, hogy dolgokat megérinteni, emberekkel zárt térben együtt lenni, lélegezni kockázatos lehet. Második természetünkké válhat, hogy önkéntelenül visszahőkölünk a kézfogástól, vagy arcunk végig simításától – és össztársadalmi szinten válhatunk OCD-szindrómássá, ahogy egyikünk sem lesz képes abbahagyni a kényszeres kézmosást.” Kapcsolatok, érintések és együttlét évezredei, évmilliói után valóban az volna az emberi haladás csúcspontja, hogy beszüntetjük ezeket a tevékenységeket, mivel túl kockázatosak?

Az élet: közösség

A kontroll programjának paradoxonja, hogy annak fokozása ritkán visz bennünket közelebb elérni szándékolt céljához. A szinte minden felső-középosztálybeli otthonban jelen lévő biztonsági rendszerek ellenére az emberek nem kevésbé aggódóak, mint egy generációval ezelőtt. Az alapos biztonsági intézkedések ellenére nincs kevesebb iskolai lövöldözés. Az orvosi technológia látványos fejlődése ellenére a krónikus betegségek elterjedését, a várható élettartam stagnálását (az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában csökkenését) látva azt mondhatjuk, az elmúlt harminc évben az emberek nem lettek egészségesebbek.

Hasonlóképpen, a Covid-19 visszaszorítására tett intézkedések is lehet, hogy több szenvedést és halált okozhatnak majd, mint amennyi megelőznek. A halálesetek számának minimalizálásán csak az általunk megjósolható és mérhető halálesetekét tudjuk érteni. Hiszen lehetetlen felmérni azokat a járulékos halálozások számát, melyek az elszigeteltség okozta depresszió, a munkanélküliség miatti elkeseredettség, vagy a krónikus félelem miatt fellépő alacsonyabb immunitásszint és egészségromlás következtében történnek. A magányosság és a társadalmi kontaktus hiánya kimutathatóan fokozza a gyulladásokat, a depressziót és a demenciát. Dr. Lissa Rankin szerint a légszennyezettség 6%, az elhízás 23%, az alkohollal visszaélés 37%, a magányosság pedig 45%-kal növeli a halálozás kockázatát.

A másik veszély, ami szintén kimarad az összesítésekből, az a túlzott higiénia és a távolságtartás következtében okozott immunitás-romlás. Az egészség fennmaradásához nem csak a szociális, hanem a mikroszkopikus kontaktus is szükséges. Általánosságban a mikrobák nem ellenségeink, hanem egészségünk szövetségesei. A változatos bélflóra, amely baktériumokból, vírusokból, élesztőgombákból és egyéb organizmusokból áll, elengedhetetlen a jól működő immunrendszer érdekében, változatossága pedig a más emberekkel, illetve az élővilággal létesített kapcsolat révén tartható fenn. A túl sok kézmosás, az antibiotikumok túlzott használata, a sterilitás, valamint az emberi kontaktus hiánya több kárt okozhat, mint amennyit használ. Az ebből eredő allergiák és autoimmun betegségek akár rosszabbak is lehetnek, mint a fertőző betegségek, melyek helyében kialakulnak. Az egészség társadalmi és biológiai értelemben is a közösségből ered. Elszigeteltségben az élet nem virágzik.

A világnak a „mi kontra ők” felfogásban való szemlélete vakká tesz bennünket azzal a valósággal szemben, hogy az élet és az egészség a közösségben történik. A fertőző betegségek párhuzamánál maradva, a gonosz kórokozót hajszolva elmulasztjuk feltenni azt a kérdést, hogy vajon mi a vírusok szerepe a mikrobiomon belül. (Lásd itt is.) Mik azok a testi feltételek, melyekben az ártalmas vírusok burjánzanak? Miért vannak egyes emberek enyhe tüneteik, míg másoknak súlyosak (az „alacsony rezisztencia” semmitmondó magyarázatát most tegyük félre)? Vajon milyen pozitív szerepet játszhatnak az influenzák, megfázások, és egyéb nem halálos megbetegedések az egészség fenntartásában?

A csírák elleni háború hasonló eredményeket hoz, mint a terror elleni háború, a bűnözés és a gyomnövények elleni háborúk, és a többi véget nem érő háború, melyeket politikai és személyes szinteken vívunk. Először is, állandó háborút generál, másodszor eltereli a figyelmet azokról az alapkörülményekről, melyek betegséget, terrorizmust, háborút, gyomnövényeket stb. teremnek.

A politikusok örökzöld állításával ellentétben, miszerint a béke érdekében háborúznak, a háború elkerülhetetlenül még több háborút szül. Országokat bombázni azért, hogy elpusztítsuk a terroristákat nem csak a terrorizmus alapkörülményeinek a figyelmen kívül hagyása, hanem azok súlyosbítása. A bűnözők börtönbe zárása nem csak hogy figyelmen kívül hagyja a bűnözést kiváltó alapkörülményeket, hanem megteremti őket, ahogyan családokat és közösségeket szakít szét, és a bebörtönzötteket hozzászoktatja a bűnözői életformához. Az antibiotikumok, oltások, vírusölők és egyéb gyógyszerkészítmények pusztítást végeznek a test ökológiájában, mely az erős immunrendszer alapja kellene, hogy legyen. A testen kívüli térben, a természeti ökológiában pedig a Zika, a Dengue-láz, és most a Covid-19 miatt kitörő hatalmas permetezési kampányok okoznak elmondhatatlan károkat. Végiggondolta valaki, mi lesz a hatása, ha vírusölő vegyületeket zúdítunk az ökoszisztémára? Ilyen intézkedések (melyet Kína és India több pontján is megvalósítottak) csak az elkülönülés gondolkodásmódjából nőhetnek ki, mely nem érti meg, hogy a vírusok szerves részét alkotják az élet hálózatának.

Az alapkörülményekkel kapcsolatos gondolat megértéséhez vegyünk néhány halálozási statisztikát Olaszországból (a Nemzeti Egészségügyi Intézetből), melyek Covid-19-eredetű halálesetek százainak elemzésén alapszanak. Az elemzettek kevesebb mint 1%-a volt mentes súlyos krónikus egészségügyi problémától. Mintegy 75%-uknak volt magas a vérnyomása, 35%-uk cukorbetegségben, 33%-uk iszkémiás szívbetegségben, 24%-uk pitvarfibrillációban, 18%-uk veseelégtelenségben és más betegségekben szenvedett, melyet nem tudtam kisillabizálni az olasz jelentésből. Az elhunytak csaknem fele szenvedett három vagy annál több ilyen patológiában.

Az elhízástól, diabétesztől és egyéb krónikus betegségektől szorongatott amerikaiak legalább annyira kiszolgáltatottak, mint az olaszok. Vajon a vírust kell-e okolnunk ezért (mely kevés egyébként egészséges embert ölt meg), vagy a mögötte meghúzódó rossz egészségi állapotot? Itt is érvényes a megfeszített kötél analógiája. A modern világban emberek millióinak egészségi állapota táncol borotvaélen, csak arra várva, hogy hirtelen lecsapjon rájuk egy alapesetben hétköznapi betegség, és letaszítsa őket a szakadék széléről. Természetes, hogy rövid távon meg akarjuk menteni az életüket; a veszély azonban az, hogy végül elveszünk a rövid távok végtelen sorában, egyik fertőző betegséget győzve le a másik után, miközben az alapvető okokkal, melyek ennyire sérülékenyekké teszik az embereket, soha nem nézünk szembe. Ez pedig sokkal keményebb probléma, ugyanis az alapkörülmények a háborúzástól nem fognak megváltozni. Nincs olyan kórokozó, mely diabéteszt, elhízást, függőséget, depressziót vagy poszttraumás stressz szindrómát okoz. Nem a Másik okozza ezeket: nem valami tőlünk különálló vírus, melynek áldozatai vagyunk.

Még az olyan betegségeknél, mint a Covid-19, ahol van megnevezhető kórokozó, sem lehet a helyzetet a vírus és áldozata közötti háború egyszerűségűvé redukálni. Van a betegségek csíraelméletének egy alternatív változata, mely szerint a csírák egy nagyobb folyamat részeit képezik. Ezek a megfelelő feltételek esetén elszaporodnak a testben. Előfordul, hogy megölik a gazdaszervezetet, de az is megtörténhet, hogy épp javítanak a befogadásukat lehetővé tevő körülményeken, például váladékozás útján kitisztítják a felhalmozódott méreganyagokat, vagy (képletesen szólva) lázban elégetik azokat. A néha „terepelmélet” néven is emlegetett elmélet azt állítja, hogy a csírák inkább tünetei, mint okozói a betegségnek. Ahogy egy mém magyarázza: „Beteg a hal. Csíraelmélet: különítsd el a halat. Terepelmélet: takarítsd ki az akváriumot.”

A modern egészségkultúra egyfajta skizofréniától szenved. Az egyik oldalon virágzó jóllét-mozgalom, mely lelkesen támogatja az alternatív és holisztikus medicinát. Az immunrendszer erősítése érdekében népszerűsíti a gyógynövényeket, a meditációt és a jógát. Elismeri az egészség olyan spirituális és érzelmi dimenzióit, mint például a hozzáállás és a hit megbetegítő vagy épp gyógyító ereje. A Covid-cunami nyomában mindennek látszólag teljességgel nyoma veszett, a társadalom pedig a régi ortodoxia alaphelyzetébe állt vissza.

Egy konkrét eset: A Kaliforniában működő akupunktúra-szalonokat, mint nem elengedhetetlen fontosságú alapszolgáltatásokat, bezárásra kényszerítették. Ez a hagyományos virológia szempontjából teljesen érthető lépés. Ám, ahogy az egyik akupunkturista a Facebookon megjegyezte: „mi lesz így azzal a betegemmel, akivel azon dolgoztam, hogy le tudjon szokni a hátfájására szedett ópiumszármazékokról? Rá fog kényszerülni, hogy újra azokat használja.” Amikor a valódi vírusok okozta valódi betegségekről van szó, az egészségügyi hatóság szemében az alternatív módszerek, a társas kapcsolatok, a jógaórák és táplálékkiegészítők hirtelen komolytalan léhaságnak tűnnek. Válság idején mindezeket a „wellness” éteri szférájába száműzik. Az ortodoxia újjáéledése a Covid-19 alatt olyan méreteket ölt, hogy az Egyesült Államokban két nappal ezelőttig szó sem lehetett semmilyen, picit is rendhagyónak tűnő módszerről, mint pl. az intravénásan adagolt C-vitamin (még mindig hemzsegnek a C-vitamin Covid-19 elleni hatékonyságának „mítoszát leleplező” cikkek). Azt sem hallottam, hogy a járványvédelmi központ az echinacea-kivonat vagy a gyógyászati gombák jótékony hatásáról, a cukorbevitel csökkentéséről, az NAC (N-acetil-cisztein), az astralagus, vagy a D-vitamin előnyeiről beszélt volna. Pedig ezek nem homályos „wellness”-találgatások, hanem kiterjedt kutatások és élettani magyarázatok igazolják őket. Az NAC-ról például kimutatták (általános ismeretek, kettős-vak placebo-kontrollált vizsgálat), hogy radikálisan csökkenti az influenzaszerű megbetegedések gyakoriságát és súlyosságát.

Ahogy a fentebb általam mutatott, az autoimmunitásról, elhízásról stb. szóló statisztikákból látható, Amerika, illetve a modern világ egészségügyi válsággal néz szembe. Vajon az volna rá a válasz, hogy tegyük ugyanazt, amit eddig, csak még erőteljesebben? A Covid-ra adott eddigi válasz az ortodox fellépés megkétszerezése, illetve mindenféle nem hagyományos gyakorlat és eltérő nézőpont félresöprése volt. Adhatnánk rá másféle választ is: ha nagyobb látószögből vizsgálnánk meg az egész rendszert, azt is beleértve, ki fizet érte, hogyan történik a hozzáférés és milyen forrásokból a kutatás, de kiterjesztve mindezt az olyan marginális területekre is, mint a fitoterápia, a funkcionális medicina és az energiagyógyászat. Kihasználhatnánk az alkalmat, hogy újraértékeljük az olyan fogalmak, mint a betegség, halál, és a test ma érvényben lévő meghatározásait. Igen, most védjük meg a megbetegedett halakat, amivel csak tudjuk, de remélhetőleg legközelebb talán nem kell majd annyi halat begyógyszerezni és elkülöníteni, ha ki tudjuk tisztítani az akváriumot.

Nem azt akarom mondani, hogy rohanjunk azonnal NAC-t vagy egyéb táplálékkiegészítőket vásárolni, sem azt, hogy társadalomként hirtelen 180 fokos fordulatot véve azonnal függesszük fel a közösségi távolságtartást és kezdjünk el helyette kiegészítőket szedni. Azt viszont megtehetjük, hogy a normálisnak ezt a váratlan megszakadását, ezt az útelágazásnál való várakozást felhasználjuk arra, hogy tudatosan megválasszuk, milyen úton haladjunk tovább: milyen egészségügyi rendszert, milyen egészség-paradigmát, milyen típusú társadalmat szeretnénk. Ez az átértékelődés már folyamatban van, amit az is mutat, hogy az Egyesült Államokban ismét terítékre került az ingyenes egészségügyi ellátás kérdése. Természetesen az az út is elágazáshoz vezet majd. Milyen lesz az általános egészségügy? Vajon mindenki számára elérhető, esetleg mindenki számára kötelező lesz-e? Minden állampolgár egy-egy páciens, mondjuk, nem látható tintával készült vonalkód-tetoválással, mely jelzi, hogy az illető átesett minden vizsgálaton és rendelkezik minden kötelező oltással. Ha minden rendben vele, iskolába járhat, repülőre ülhet, étterembe mehet. Ez az egyik lehetséges út a jövőnk felé.

Most még van más alternatíva is. Megkétszerezett kontroll helyett végre magunkévá tehetnénk a holisztikus mintákat és gyakorlatokat, melyek a perifériára száműzve várják, hogy a centrum végre feloldódjon, és egy alázatosabb állapotunkban azokat emeljük be oda, és köréjük építsünk fel új rendszert.

A koronázás

Létezik alternatívája a társadalmunk által oly régóta űzött tökéletes kontroll paradicsomának, amely a horizonton látható délibábhoz hasonlóan fejlődésünkkel megegyező ütemben húzódik vissza. Kétségtelen, haladhatunk tovább az egyre nagyobb izoláció, dominancia, és szeparáció útján is. Normává emelhetjük a fokozott elkülönítést és kontrollt, elhihetjük, hogy biztonságunk miatt szükség van rájuk, és elfogadhatunk egy olyan világot, amelyben félünk egymás közelében lenni. Vagy, előnyünkre fordíthatjuk a normalitás átmeneti szünetelését, hogy rálépjünk az újraegyesülés, a holizmus, az elveszett kapcsolatok és a közösség helyreállítása, valamint az élet hálójával való újbóli összefonódás útjára.

Megduplázzuk az elkülönült én védelmét, vagy elfogadjuk a meghívást egy olyan világba, amelyben mindenki benne van? Nemcsak a gyógyászatban találkozunk ezzel a kérdéssel: politikai, gazdasági és személyes életünkben is feltevődik. Itt van például a felvásárlás problémája, mely a következő gondolatot testesíti meg: „Nem jut majd elég mindenkinek, úgyhogy gondoskodni fogok róla, hogy nekem jusson elég.” Pedig lehetne a válasz az is: „Lehet, hogy valakinek nem fog jutni, úgyhogy megosztom velük, ami nekem van.” Túlélő harcosok vagyunk, vagy segítők? Mire való az élet?

Egyre több ember tesz fel olyan kérdéseket, melyek korábban perifériális, aktivista diskurzusban hangzottak csak el. Mit kezdjünk a hajléktalanokkal? Mit kezdjünk a börtönben lévő emberekkel? A harmadik világ nyomornegyedeivel? Mit kezdjünk a munkanélküliekkel? Mit kezdjünk az Uber-sofőrökkel, szállodai szobalányokkal, vízvezetékszerelőkkel, gondnokokkal, buszvezetőkkel és pénztárosokkal, akik nem tudnak otthonról dolgozni? Végre ismét virágzanak az olyan felvetések, mint a diákhitelek elengedése vagy az általános alapjövedelem. A „hogyan védjük meg azokat, akik leginkább ki vannak téve a vírusnak?” kérdés a „hogyan vigyázzunk jobban a kiszolgáltatottakra általában” kérdés felé is terel bennünket.

A Covid-19 a súlyosságáról, eredetéről vagy kezelésének legmegfelelőbb módjával kapcsolatos véleményeink sekélyességétől függetlenül ezeket az érzéseket kavarja fel bennünk. Azt üzeni, mostantól vegyük komolyan, hogy vigyázunk egymásra. Ne felejtsük el, mennyire drágák vagyunk, hogy mennyire értékes az élet. Vegyük leltárba civilizációnkat, csupaszítsuk le a vázáig és lássuk meg, nem tudunk-e ennél jobban építeni.

Egyre többen ébredünk rá, ahogy a Covid-19 felkavarja bennünk az együttérzést, hogy nem akarunk visszamenni a régi normalitásba, melyből az annyira bántóan hiányzott. Most itt a lehetőség, hogy új, együttérzőbb normalitást kovácsoljunk.

Rengeteg reményteljes jel utal rá, hogy ez már most folyamatban van. Az Egyesült Államok kormánya, mely sokáig úgy tűnt, a szívtelen vállalati érdekek foglya, most dollármilliárdokat szabadít fel közvetlenül családoknak szánt juttatásokra. Donald Trump, aki nem kifejezetten az együttérzés hőseként ismert, fizetési moratóriumot rendelt el az árverésekre és kilakoltatásokra. Nyilván lehet cinizmussal nyugtázni mind a két fejleményt; ezzel együtt mégis megjelenik bennük a kiszolgáltatottakról való gondoskodás elve.

Szolidaritásról és gyógyulásokról szóló történeteket hallani az egész világon. Egy barátom azt mesélte, hogy száz dollárt küldött tíz szükséget szenvedő ismeretlennek. A fiam, aki pár nappal ezelőttig a Dunkin’ Donuts-nál dolgozott, azt mondja, az emberek a normál borravaló tízszeresét adják – munkásosztálybeli emberekről van szó, köztük sok latin-amerikai kamionsofőr, akik maguk is pénzügyi bizonytalanságban élnek. Orvosok, ápolók, és egyéb szakmák „kiemelt fontosságú dolgozói” életüket kockáztatják a köz szolgálatában. De sorolhatnánk a szeretet és törődés kitöréseinek további példáit, a Servicespace oldaláról:

Talán már most a kellős közepében élünk ennek az új történetnek. Képzeljük el a Pavarottira alakzatban repülő olasz légierőt, a különféle szolgálatokat végző spanyol katonaságot és a lakókat gitározással lelkesítő rendőrjárőröket. A váratlan fizetésemeléseket adó cégeket. A kanadaiak által elindított „törődés-terjesztést” (caremongering). Egy hatéves ausztrál kislány felajánlja a fogtündérnek gyűjtött pénzét, egy japán nyolcadikos készít 612 maszkot, világszerte iskolások járnak bevásárolni az időseknek. Kuba „fehér köpenyes sereget” (orvosokat) küld segítségül Olaszországba. A lakbérről lemondó főbérlőt, az ír szerzetes világot meghódító versét, a kézfertőtlenítőt gyártó mozgássérült aktivistákat. Képzeljük el. Néha egy válság tükrözi a legmélyebb indíttatásunkat – hogy mindig tudunk együttérzéssel válaszolni.

Ahogyan Rebeca Solnit írja a „A Paradise Built in Hell” (A Pokolban épült Paradicsom) c. csodálatos könyvében, a katasztrófa gyakran szabadít fel szolidaritást. Közvetlen a felszín alól egy sokkal gyönyörűségesebb világ ragyog át, mely mindannyiszor felbukkan, amikor az őt a víz alá szorító rendszerek szorítása enyhül.

Közösségként már hosszú ideje tehetetlenül állunk az egyre betegesebb társadalommal szemben. Akár a romló egészség, a pusztuló infrastruktúra, a depresszió, az öngyilkosság, a függőség, az ökológiai hanyatlás vagy a javak egy kézben felhalmozása, a fejlett világ civilizációs betegségeinek tünetei nyilvánvalóak, mi azonban megragadtunk az ezeket okozó rendszerekben és mintázatokban. A Covid most megajándékozott bennünket az alaphelyzetbe állítás lehetőségével.

Milliónyi elágazó ösvény fekszik előttünk. Az egyetemes alapjövedelem a gazdasági bizonytalanság végét és a kreativitás virágzását jelenthetné, hiszen milliók szabadulnának fel az olyan munkák végzése alól, melyekről épp a Covid mutatta meg, hogy kevésbé szükségesek, mint gondoltuk. De jelentheti, a kisvállalkozások megfogyatkozásával a nyilván csak szigorú feltételek mellett járó támogatásért cserébe az államnak való kiszolgáltatottságot is. A válság vezethet a totalitarizmusba és a szolidaritásba is: hozhat egészségügyi statáriumot vagy holisztikus reneszánszt; növekvő rettegést a mikroszkopikus világtól, vagy megerősödő ellenállóképességet az abban való részvétel révén; normává avathatja a közösségi távolságtartást, vagy megújult vágyat ébreszthet arra, hogy ismét együtt legyünk.

Az elágazó ösvények kertjében járva mi vezérelhet bennünket, egyénenként és társadalmilag? Minden elágazásnál tisztában lehetünk azzal, melyik utat követjük: a félelmet vagy a szeretetet, az önfenntartást, vagy a önzetlenséget? Félelemben akarunk élni, és eköré építeni társadalmat? Elkülönült életünk fenntartásáért élünk? Politikai ellenfeleink elleni fegyverként használjuk fel a válságot? Ezek egyáltalán nem „mindent vagy semmit” jellegű kérdések, hogy egyszavas választ lehetne rájuk adni: csak a szeretet, csak a félelem. Arról van szó, hogy a következő lépés, mely a szeretet felé is vezethet, ránk vár. Merészen hangzik, de nem vakmerőség. Benne rejlik az élet, miközben tudomásul veszi a halált is. Benne van a bizalom, hogy minden megtett lépés után látható lesz majd a következő is.

És ne képzeljük azt, hogy a félelem helyett a szeretetet választani puszta szándék kérdése; hogy a félelmet is, mint egy vírust, térdre lehet kényszeríteni. A vírus, mellyel itt farkasszemet nézünk, a félelem, akár a Covid-19-től, akár az arra adott totalitárius válaszreakciótól, és ennek a vírusnak is megvan a maga terepe. A félelem, csakúgy, mint a függőség, a depresszió, és egy seregnyi fizikai betegség az elkülönülés és a trauma táptalaján virágzik: öröklött trauma, gyermekkori trauma, erőszak, háború, bántalmazás, elhanyagolás, szégyen, büntetés, szegénység; aztán az elhallgatott, normalizált trauma, mely nagyjából mindenkit érint, aki pénzalapú gazdaságban él, modern iskoláztatást kap, vagy közösséggel való kapcsolat nélkül él. Ez a terep azonban megváltoztatható: a trauma személyes szinten történő gyógyításával, vagy egy együttérzőbb társadalom felé vezető rendszerszintű változással, valamint az elkülönülés alapvető narratívájának (az elkülönült én a másik világában, az én és te elkülönülése, az emberiség elkülönülése a természettől) átformálásával. Az egyedüllét ősi félelem, a modern társadalomnak köszönhetően pedig egyre inkább egyedül vagyunk. De most eljött az újra összekapcsolódás ideje. Az együttérzés, kedvesség, bátorság vagy nagylelkűség minden cselekedete az elkülönülés narratívájából gyógyít ki, hiszen mind a cselekvő, mind a megtapasztaló biztos lehet benne, hogy egy csónakban vagyunk.

Az emberek és a vírusok közötti rokonság még egy dimenziójának felidézésével szeretném befejezni. A vírusok az evolúció szerves részét képezik, nemcsak az ember, hanem valamennyi sejtmaggal rendelkező (eukarióta) élőlény esetében. A vírusok szervezetről szervezetre szállítják a DNS-t, esetenként a csírasejtvonalba is beillesztve (ahol örökölhetővé válik). A horizontális géntranszferként ismert jelenség az evolúció elsődleges működési elve, mely lehetővé teszi, hogy az élet sokkal gyorsabban fejlődjön együtt, mint ahogyan a véletlenszerű mutáció útján lehetséges volna. Ahogy Lynn Margulis írta egy helyen, saját magunk vírusai vagyunk.

Most pedig hadd merészkedjek ki egy kicsit a spekulatív zónába. Mi van akkor, ha biológiai és kulturális evolúciónk ütemét civilizációnk legnagyobb betegségei gyorsították fel, miközben kulcsfontosságú genetikai információkat adtak át, és így kínáltak fel számunkra egyéni, illetve kollektív beavatást? Lehetséges, hogy a mostani járvány is épp az? Új RNS kódok terjednek egyik emberről a másikra, új genetikai információval itatva át bennünket; ám ezzel egyidőben másfajta, ezoterikus „kódokat” is fogadunk, melyek a biológiai hordozók farvizén közlekednek, és pontosan ugyanúgy zavarják meg narratíváinkat és rendszereinket, ahogyan egy betegség borítja fel a test fiziológiáját. A jelenség a beavatás mintáját követi: elválasztás a normalitástól, melyet dilemma, összeomlás vagy megpróbáltatás követ, majd (ha a folyamat eljut a beteljesedésig) a visszailleszkedés és az ünneplés következik.

Felmerül tehát a kérdés: Vajon mibe avatódunk be? Mi ennek a beavatásnak a sajátos természete és célja? A járvány köznapi elnevezése segítségünkre lehet: koronavírus. A korona királyi koronát is jelent. Az „új koronavírus-világjárvány” jelentése: „mindannyiunk új megkoronázása”.

Már most érezhetjük, milyen erő van abban, akivé válhatunk. Egy igazi uralkodó nem futamodik meg sem az élettől, sem a haláltól. Egy valódi uralkodó nem leural és meghódít (ez árnyék-archetípusa, a Zsarnok jellemzője). Az igazi uralkodó a népet és az életet szolgálja, és tiszteli minden ember szuverenitását. A megkoronázás jelzi a tudattalan megérkezését a tudatosságba, a káosz renddé kristályosodását, és azt, ahogy a kényszer választássá lényegül át. Ami egykor bennünket uralt le, most mi fogunk uralni. Az Új Világrend, melytől az összeesküvéselmélet-hívők félnek, az árnyéka annak dicsőséges lehetőségnek, mely a szuverén lények számára elérhető. Mivel már nem a félelem szolgái vagyunk, rendet teremthetünk a királyságban, és egy tudatos szándékú társadalmat építhetünk fel az elszigeteltség repedésein már most is átragyogó szereteten.

 



Previous: Karūnavimas
Next: Коронация

Filed Under: Hungarian, Translations Tagged With: Essay

Primary Sidebar

Audio Essays

All Essays

Monarchs and Lightning Bugs

Pandemania, Part 4

Political Hope

Pandemania, Part 3

Pandemania, Part 2

Pandemania, Part 1

The Heart of the Fawn

Transhumanism and the Metaverse

Why I Won’t Write on You-Know-What

Compartmentalization: UFOs and Social Paralysis

The Good World

Central Bank Digital Currencies

The Economy Series

Reinventing Progress

Parallel Timelines

The Field of Peace

Love-gift to the Future

The Paradox of Busy

On the Great Green Wall, And Being Useful

Reunion

Division, Reunion, and some other stuff

Volatility

Into the Space Between

Wanna Join Me in a News Fast?

And the Music Played the Band

Comet of Deliverance

Divide, Conquer; Unite, Heal

A Path Will Rise to Meet Us

A Gathering of the Tribe

The True Story of the Sith

The Human Family

Elements of Refusal

The America that Almost Was and Yet May Be

Sanity

Time to Push

Some Stuff I’m Reading

The Rehearsal is Over

Beyond Industrial Medicine

A Temple of this Earth

The Sacrificial King

How It Is Going to Be

Charles Eisenstein, Antisemite

Mob Morality and the Unvaxxed

Fascism and the Antifestival

The Death of the Festival

Source Temple and the Great Reset

To Reason with a Madman

From QAnon’s Dark Mirror, Hope

World on Fire

We Can Do Better Than This

The Banquet of Whiteness

The Cure of the Earth

Numb

The Conspiracy Myth

The Coronation

Extinction and the Revolution of Love

The Amazon: How do we heal a burning heart?

Building a Peace Narrative

Xylella: Supervillain or Symptom

Making the Universe Great Again

Every Act a Ceremony

The Polarization Trap

I, Orc

Living in the Gift

A Little Heartbreak

Initiation into a Living Planet

Why I am Afraid of Global Cooling

Olive Trees and the Cry of the Land

Our New, Happy Life? The Ideology of Development

Opposition to GMOs is Neither Unscientific nor Immoral

The Age of We Need Each Other

Institutes for Technologies of Reunion

Brushes with the Mainstream

Standing Rock: A Change of Heart

Transcription: Fertile Ground of Bewilderment Podcast

The Election: Of Hate, Grief, and a New Story

This Is How War Begins

The Lid is Off

Of Horseshoe Crabs and Empathy

Scaling Down

The Fertile Ground of Bewilderment

By Their Fruits Ye Shall Know Them

Psychedelics and Systems Change

Mutiny of the Soul Revisited

Why I Don’t Do Internet Marketing

Zika and the Mentality of Control

In a Rhino, Everything

Grief and Carbon Reductionism

The Revolution is Love

Kind is the New Cool

What We Do to Nature, We Do to Ourselves

From Nonviolence to Service

An Experiment in Gift Economics

Misogyny and the Healing of the Masculine

Sustainable Development: Something New or More of the Same?

The Need for Venture Science

The EcoSexual Awakening

“Don’t Owe. Won’t Pay.”

Harder to Hide

Reflections on Damanhur

On Immigration

The Humbler Realms, Part 2

The Humbler Realms

A Shift in Values Everywhere

Letter to my Younger Self

Aluna: A Message to Little Brother

Raising My Children in Trust

Qualitative Dimensions of Collective Intelligence: Subjectivity, Consciousness, and Soul

The Woman Who Chose to Plant Corn

The Oceans are Not Worth $24 trillion

The Baby in the Playpen

What Are We Greedy For?

We Need Regenerative Farming, Not Geoengineering

The Cynic and the Boatbuilder, Revisited

Activism in the New Story

What is Action?

Wasting Time

The Space Between Stories

Breakdown, Chaos, and Emergence

At This Moment, I Feel Held

A Roundabout Endorsement

Imagine a 3-D World

Presentation to Uplift Festival, 12.14.2014

Shadow, Ritual, and Relationship in the Gift

A Neat Inversion

The Waters of Heterodoxy

Employment in Gift Culture

Localization Beyond Economics

Discipline on the Bus

We Don’t Know: Reflections on the New Story Summit

A Miracle in Scientific American

More Talk?

Why Another Conference?

A Truncated Interview on Racism

A Beautiful World of Abundance

How to Bore the Children

Post-Capitalism

The Malware

The End of War

The Birds are Sad

A Slice of Humble Pie

Bending Reality: But who is the Bender?

The Mysterious Paths by Which Intentions Bear Fruit

The Little Things that Get Under My Skin

A Restorative Response to MH17

Climate Change: The Bigger Picture

Development in the Ecological Age

The campaign against Drax aims to reveal the perverse effects of biofuels

Gateway drug, to what?

Concern about Overpopulation is a Red Herring; Consumption’s the Problem

Imperialism and Ceremony in Bali

Let’s be Honest: Real Sustainability may not make Business Sense

Vivienne Westwood is Right: We Need a Law against Ecocide

2013: Hope or Despair?

2013: A Year that Pierced Me

Synchronicity, Myth, and the New World Order

Fear of a Living Planet

Pyramid Schemes and the Monetization of Everything

The Next Step for Digital Currency

The Cycle of Terror

TED: A Choice Point

The Cynic and the Boatbuilder

Latent Healing

2013: The Space between Stories

We Are Unlimited Potential: A Talk with Joseph Chilton Pearce

Why Occupy’s plan to cancel consumer debts is money well spent

Genetically Modifying and Patenting Seeds isn’t the Answer

The Lovely Lady from Nestle

An Alien at the Tech Conference

We Can’t Grow Ourselves out of Debt

Money and the Divine Masculine

Naivete, and the Light in their Eyes

The Healing of Congo

Why Rio +20 Failed

Permaculture and the Myth of Scarcity

For Facebook, A Modest Proposal

A Coal Pile in the Ballroom

A Review of Graeber’s Debt: The First 5000 Years

Gift Economics Resurgent

The Way up is Down

Sacred Economics: Money, the Gift, and Society in the Age of Transition

Design and Strategy Principles for Local Currency

The Lost Marble

To Bear Witness and to Speak the Truth

Thrive: The Story is Wrong but the Spirit is Right

Occupy Wall Street: No Demand is Big Enough

Elephants: Please Don’t Go

Why the Age of the Guru is Over

Gift Economics and Reunion in the Digital Age

A Circle of Gifts

The Three Seeds

Truth and Magic in the Third Dimension

Rituals for Lover Earth

Money and the Turning of the Age

A Gathering of the Tribe

The Sojourn of Science

Wood, Metal, and the Story of the World

A World-Creating Matrix of Truth

Waiting on the Big One

In the Miracle

Money and the Crisis of Civilization

Reuniting the Self: Autoimmunity, Obesity, and the Ecology of Health

Invisible Paths

Reuniting the Self: Autoimmunity, Obesity, and the Ecology of Health (Part 2)

Mutiny of the Soul

The Age of Water

Money: A New Beginning (Part 2)

Money: A New Beginning (Part 1)

The Original Religion

Pain: A Call for Attention

The Miracle of Self-Creation, Part 2

The Miracle of Self-Creation

The Deschooling Convivium

The Testicular Age

Who Will Collect the Garbage?

The Ubiquitous Matrix of Lies

You’re Bad!

A 28-year Lie: The Wrong Lesson

The Ascent of Humanity

The Stars are Shining for Her

All Hallows’ Eve

Confessions of a Hypocrite

The New Epidemics

From Opinion to Belief to Knowing

Soul Families

For Whom was that Bird Singing?

The Multicellular Metahuman

Grades: A Gun to Your Head

Human Nature Denied

The Great Robbery

Humanity Grows Up

Don’t Should on US

A State of Belief is a State of Being

Ascension

Security and Fate

Old-Fashioned, Healthy, Lacto-Fermented Soft Drinks: The Real “Real Thing”

The Ethics of Eating Meat

Privacy Policy | Contact | Update Subscription

Charles Eisenstein

All content on this website is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. Feel free to copy and share.

The Coronation

For years, normality has been stretched nearly to its breaking point, a rope pulled tighter and tighter, waiting for a nip of the black swan’s beak to snap it in two. Now that the rope has snapped, do we tie its ends back together, or shall we undo its dangling braids still further, to see what we might weave from them?

Covid-19 is showing us that when humanity is united in common cause, phenomenally rapid change is possible. None of the world’s problems are technically difficult to solve; they originate in human disagreement. In coherency, humanity’s creative powers are boundless. A few months ago, a proposal to halt commercial air travel would have seemed preposterous. Likewise for the radical changes we are making in our social behavior, economy, and the role of government in our lives. Covid demonstrates the power of our collective will when we agree on what is important. What else might we achieve, in coherency? What do we want to achieve, and what world shall we create? That is always the next question when anyone awakens to their power.

Covid-19 is like a rehab intervention that breaks the addictive hold of normality. To interrupt a habit is to make it visible; it is to turn it from a compulsion to a choice. When the crisis subsides, we might have occasion to ask whether we want to return to normal, or whether there might be something we’ve seen during this break in the routines that we want to bring into the future. We might ask, after so many have lost their jobs, whether all of them are the jobs the world most needs, and whether our labor and creativity would be better applied elsewhere. We might ask, having done without it for a while, whether we really need so much air travel, Disneyworld vacations, or trade shows. What parts of the economy will we want to restore, and what parts might we choose to let go of? And on a darker note, what among the things that are being taken away right now – civil liberties, freedom of assembly, sovereignty over our bodies, in-person gatherings, hugs, handshakes, and public life – might we need to exert intentional political and personal will to restore?

For most of my life, I have had the feeling that humanity was nearing a crossroads. Always, the crisis, the collapse, the break was imminent, just around the bend, but it didn’t come and it didn’t come. Imagine walking a road, and up ahead you see it, you see the crossroads. It’s just over the hill, around the bend, past the woods. Cresting the hill, you see you were mistaken, it was a mirage, it was farther away than you thought. You keep walking. Sometimes it comes into view, sometimes it disappears from sight and it seems like this road goes on forever. Maybe there isn’t a crossroads. No, there it is again! Always it is almost here. Never is it here.

Now, all of a sudden, we go around a bend and here it is. We stop, hardly able to believe that now it is happening, hardly able to believe, after years of confinement to the road of our predecessors, that now we finally have a choice. We are right to stop, stunned at the newness of our situation. Because of the hundred paths that radiate out in front of us, some lead in the same direction we’ve already been headed. Some lead to hell on earth. And some lead to a world more healed and more beautiful than we ever dared believe to be possible.

I write these words with the aim of standing here with you – bewildered, scared maybe, yet also with a sense of new possibility – at this point of diverging paths. Let us gaze down some of them and see where they lead.

* * *

I heard this story last week from a friend. She was in a grocery store and saw a woman sobbing in the aisle. Flouting social distancing rules, she went to the woman and gave her a hug. “Thank you,” the woman said, “that is the first time anyone has hugged me for ten days.”

Going without hugs for a few weeks seems a small price to pay if it will stem an epidemic that could take millions of lives. There is a strong argument for social distancing in the near term: to prevent a sudden surge of Covid cases from overwhelming the medical system. I would like to put that argument in a larger context, especially as we look to the long term. Lest we institutionalize distancing and reengineer society around it, let us be aware of what choice we are making and why.

The same goes for the other changes happening around the coronavirus epidemic. Some commentators have observed how it plays neatly into an agenda of totalitarian control. A frightened public accepts abridgments of civil liberties that are otherwise hard to justify, such as the tracking of everyone’s movements at all times, forcible medical treatment, involuntary quarantine, restrictions on travel and the freedom of assembly, censorship of what the authorities deem to be disinformation, suspension of habeas corpus, and military policing of civilians. Many of these were underway before Covid-19; since its advent, they have been irresistible. The same goes for the automation of commerce; the transition from participation in sports and entertainment to remote viewing; the migration of life from public to private spaces; the transition away from place-based schools toward online education, the decline of brick-and-mortar stores, and the movement of human work and leisure onto screens. Covid-19 is accelerating preexisting trends, political, economic, and social.

While all the above are, in the short term, justified on the grounds of flattening the curve (the epidemiological growth curve), we are also hearing a lot about a “new normal”; that is to say, the changes may not be temporary at all. Since the threat of infectious disease, like the threat of terrorism, never goes away, control measures can easily become permanent. If we were going in this direction anyway, the current justification must be part of a deeper impulse. I will analyze this impulse in two parts: the reflex of control, and the war on death. Thus understood, an initiatory opportunity emerges, one that we are seeing already in the form of the solidarity, compassion, and care that Covid-19 has inspired.

The Reflex of Control

At the current writing, official statistics say that about 25,000 people have died from Covid-19. By the time it runs its course, the death toll could be ten times or a hundred times bigger, or even, if the most alarming guesses are right, a thousand times bigger. Each one of these people has loved ones, family and friends. Compassion and conscience call us to do what we can to avert unnecessary tragedy. This is personal for me: my own infinitely dear but frail mother is among the most vulnerable to a disease that kills mostly the aged and the infirm.

What will the final numbers be? That question is impossible to answer at the time of this writing. Early reports were alarming; for weeks the official number from Wuhan, circulated endlessly in the media, was a shocking 3.4%. That, coupled with its highly contagious nature, pointed to tens of millions of deaths worldwide, or even as many as 100 million. More recently, estimates have plunged as it has become apparent that most cases are mild or asymptomatic. Since testing has been skewed towards the seriously ill, the death rate has looked artificially high. In South Korea, where hundreds of thousands of people with mild symptoms have been tested, the reported case fatality rate is around 1%. In Germany, whose testing also extends to many with mild symptoms, the fatality rate is 0.4%. A recent paper in the journal Science argues that 86% of infections have been undocumented, which points to a much lower mortality rate than the current case fatality rate would indicate.

The story of the Diamond Princess cruise ship bolsters this view. Of the 3,711 people on board, about 20% have tested positive for the virus; less than half of those had symptoms, and eight have died. A cruise ship is a perfect setting for contagion, and there was plenty of time for the virus to spread on board before anyone did anything about it, yet only a fifth were infected. Furthermore, the cruise ship’s population was heavily skewed (as are most cruise ships) toward the elderly: nearly a third of the passengers were over age 70, and more than half were over age 60. A research team concluded from the large number of asymptomatic cases that the true fatality rate in China is around 0.5%. That is still five times higher than flu. Based on the above (and adjusting for much younger demographics in Africa and South and Southeast Asia) my guess is about 200,000-300,000 deaths in the US – more if the medical system is overwhelmed, less if infections are spread out over time – and 3 million globally. Those are serious numbers. Not since the Hong Kong Flu pandemic of 1968/9 has the world experienced anything like it.

My guesses could easily be off by an order of magnitude. Every day the media reports the total number of Covid-19 cases, but no one has any idea what the true number is, because only a tiny proportion of the population has been tested. If tens of millions have the virus, asymptomatically, we would not know it. Further complicating the matter is the high rate of false positives for existing testing, possibly as high as 80%. (And see here for even more alarming uncertainties about test accuracy.) Let me repeat: no one knows what is really happening, including me. Let us be aware of two contradictory tendencies in human affairs. The first is the tendency for hysteria to feed on itself, to exclude data points that don’t play into the fear, and to create the world in its image. The second is denial, the irrational rejection of information that might disrupt normalcy and comfort. As Daniel Schmactenberger asks, How do you know what you believe is true?

In the face of the uncertainty, I’d like to make a prediction: The crisis will play out so that we never will know. If the final death tally, which will itself be the subject of dispute, is lower than feared, some will say that is because the controls worked. Others will say it is because the disease wasn’t as dangerous as we were told.

To me, the most baffling puzzle is why at the present writing there seem to be no new cases in China. The government didn’t initiate its lockdown until well after the virus was established. It should have spread widely during Chinese New Year, when every plane, train, and bus is packed with people traveling all over the country. What is going on here? Again, I don’t know, and neither do you.

Whether the final global death toll is 50,000 or 500,000 or 5 million, let’s look at some other numbers to get some perspective. My point is NOT that Covid isn’t so bad and we shouldn’t do anything. Bear with me. Last year, according to the FAO, five million children worldwide died of hunger (among 162 million who are stunted and 51 million who are wasted). That is 200 times more people than have died so far from Covid-19, yet no government has declared a state of emergency or asked that we radically alter our way of life to save them. Nor do we see a comparable level of alarm and action around suicide – the mere tip of an iceberg of despair and depression – which kills over a million people a year globally and 50,000 in the USA. Or drug overdoses, which kill 70,000 in the USA, the autoimmunity epidemic, which affects 23.5 million (NIH figure) to 50 million (AARDA), or obesity, which afflicts well over 100 million. Why, for that matter, are we not in a frenzy about averting nuclear armageddon or ecological collapse, but, to the contrary, pursue choices that magnify those very dangers?

Please, the point here is not that we haven’t changed our ways to stop children from starving, so we shouldn’t change them for Covid either. It is the contrary: If we can change so radically for Covid-19, we can do it for these other conditions too. Let us ask why are we able to unify our collective will to stem this virus, but not to address other grave threats to humanity. Why, until now, has society been so frozen in its existing trajectory?

The answer is revealing. Simply, in the face of world hunger, addiction, autoimmunity, suicide, or ecological collapse, we as a society do not know what to do. Our go-to crisis responses, all of which are some version of control, aren’t very effective in addressing these conditions. Now along comes a contagious epidemic, and finally we can spring into action. It is a crisis for which control works: quarantines, lockdowns, isolation, hand-washing; control of movement, control of information, control of our bodies. That makes Covid a convenient receptacle for our inchoate fears, a place to channel our growing sense of helplessness in the face of the changes overtaking the world. Covid-19 is a threat that we know how to meet. Unlike so many of our other fears, Covid-19 offers a plan.

Our civilization’s established institutions are increasingly helpless to meet the challenges of our time. How they welcome a challenge that they finally can meet. How eager they are to embrace it as a paramount crisis. How naturally their systems of information management select for the most alarming portrayals of it. How easily the public joins the panic, embracing a threat that the authorities can handle as a proxy for the various unspeakable threats that they cannot.

Today, most of our challenges no longer succumb to force. Our antibiotics and surgery fail to meet the surging health crises of autoimmunity, addiction, and obesity. Our guns and bombs, built to conquer armies, are useless to erase hatred abroad or keep domestic violence out of our homes. Our police and prisons cannot heal the breeding conditions of crime. Our pesticides cannot restore ruined soil. Covid-19 recalls the good old days when the challenges of infectious diseases succumbed to modern medicine and hygiene, at the same time as the Nazis succumbed to the war machine, and nature itself succumbed, or so it seemed, to technological conquest and improvement. It recalls the days when our weapons worked and the world seemed indeed to be improving with each technology of control.

What kind of problem succumbs to domination and control? The kind caused by something from the outside, something Other. When the cause of the problem is something intimate to ourselves, like homelessness or inequality, addiction or obesity, there is nothing to war against. We may try to install an enemy, blaming, for example, the billionaires, Vladimir Putin, or the Devil, but then we miss key information, such as the ground conditions that allow billionaires (or viruses) to replicate in the first place.

If there is one thing our civilization is good at, it is fighting an enemy. We welcome opportunities to do what we are good at, which prove the validity of our technologies, systems, and worldview. And so, we manufacture enemies, cast problems like crime, terrorism, and disease into us-versus-them terms, and mobilize our collective energies toward those endeavors that can be seen that way. Thus, we single out Covid-19 as a call to arms, reorganizing society as if for a war effort, while treating as normal the possibility of nuclear armageddon, ecological collapse, and five million children starving.

The Conspiracy Narrative

Because Covid-19 seems to justify so many items on the totalitarian wish list, there are those who believe it to be a deliberate power play. It is not my purpose to advance that theory nor to debunk it, although I will offer some meta-level comments. First a brief overview.

The theories (there are many variants) talk about Event 201 (sponsored by the Gates Foundation, CIA, etc. last September), and a 2010 Rockefeller Foundation white paper detailing a scenario called “Lockstep,” both of which lay out the authoritarian response to a hypothetical pandemic. They observe that the infrastructure, technology, and legislative framework for martial law has been in preparation for many years. All that was needed, they say, was a way to make the public embrace it, and now that has come. Whether or not current controls are permanent, a precedent is being set for:

  • • The tracking of people’s movements at all times (because coronavirus)
  • • The suspension of freedom of assembly (because coronavirus)
  • • The military policing of civilians (because coronavirus)
  • • Extrajudicial, indefinite detention (quarantine, because coronavirus)
  • • The banning of cash (because coronavirus)
  • • Censorship of the Internet (to combat disinformation, because coronavirus)
  • • Compulsory vaccination and other medical treatment, establishing the state’s sovereignty over our bodies (because coronavirus)
  • • The classification of all activities and destinations into the expressly permitted and the expressly forbidden (you can leave your house for this, but not that), eliminating the un-policed, non-juridical gray zone. That totality is the very essence of totalitarianism. Necessary now though, because, well, coronavirus.

This is juicy material for conspiracy theories. For all I know, one of those theories could be true; however, the same progression of events could unfold from an unconscious systemic tilt toward ever-increasing control. Where does this tilt come from? It is woven into civilization’s DNA. For millennia, civilization (as opposed to small-scale traditional cultures) has understood progress as a matter of extending control onto the world: domesticating the wild, conquering the barbarians, mastering the forces of nature, and ordering society according to law and reason. The ascent of control accelerated with the Scientific Revolution, which launched “progress” to new heights: the ordering of reality into objective categories and quantities, and the mastering of materiality with technology. Finally, the social sciences promised to use the same means and methods to fulfill the ambition (which goes back to Plato and Confucius) to engineer a perfect society.

Those who administer civilization will therefore welcome any opportunity to strengthen their control, for after all, it is in service to a grand vision of human destiny: the perfectly ordered world, in which disease, crime, poverty, and perhaps suffering itself can be engineered out of existence. No nefarious motives are necessary. Of course they would like to keep track of everyone – all the better to ensure the common good. For them, Covid-19 shows how necessary that is. “Can we afford democratic freedoms in light of the coronavirus?” they ask. “Must we now, out of necessity, sacrifice those for our own safety?” It is a familiar refrain, for it has accompanied other crises in the past, like 9/11.

To rework a common metaphor, imagine a man with a hammer, stalking around looking for a reason to use it. Suddenly he sees a nail sticking out. He’s been looking for a nail for a long time, pounding on screws and bolts and not accomplishing much. He inhabits a worldview in which hammers are the best tools, and the world can be made better by pounding in the nails. And here is a nail! We might suspect that in his eagerness he has placed the nail there himself, but it hardly matters. Maybe it isn’t even a nail that’s sticking out, but it resembles one enough to start pounding. When the tool is at the ready, an opportunity will arise to use it.

And I will add, for those inclined to doubt the authorities, maybe this time it really is a nail. In that case, the hammer is the right tool – and the principle of the hammer will emerge the stronger, ready for the screw, the button, the clip, and the tear.

Either way, the problem we deal with here is much deeper than that of overthrowing an evil coterie of Illuminati. Even if they do exist, given the tilt of civilization, the same trend would persist without them, or a new Illuminati would arise to assume the functions of the old.

True or false, the idea that the epidemic is some monstrous plot perpetrated by evildoers upon the public is not so far from the mindset of find-the-pathogen. It is a crusading mentality, a war mentality. It locates the source of a sociopolitical illness in a pathogen against which we may then fight, a victimizer separate from ourselves. It risks ignoring the conditions that make society fertile ground for the plot to take hold. Whether that ground was sown deliberately or by the wind is, for me, a secondary question.

What I will say next is relevant whether or not SARS-CoV2 is a genetically engineered bioweapon, is related to 5G rollout, is being used to prevent “disclosure,” is a Trojan horse for totalitarian world government, is more deadly than we’ve been told, is less deadly than we’ve been told, originated in a Wuhan biolab, originated at Fort Detrick, or is exactly as the CDC and WHO have been telling us. It applies even if everyone is totally wrong about the role of the SARS-CoV-2 virus in the current epidemic. I have my opinions, but if there is one thing I have learned through the course of this emergency is that I don’t really know what is happening. I don’t see how anyone can, amidst the seething farrago of news, fake news, rumors, suppressed information, conspiracy theories, propaganda, and politicized narratives that fill the Internet. I wish a lot more people would embrace not knowing. I say that both to those who embrace the dominant narrative, as well as to those who hew to dissenting ones. What information might we be blocking out, in order to maintain the integrity of our viewpoints? Let’s be humble in our beliefs: it is a matter of life and death.

The War on Death

My 7-year-old son hasn’t seen or played with another child for two weeks. Millions of others are in the same boat. Most would agree that a month without social interaction for all those children a reasonable sacrifice to save a million lives. But how about to save 100,000 lives? And what if the sacrifice is not for a month but for a year? Five years? Different people will have different opinions on that, according to their underlying values.

Let’s replace the foregoing questions with something more personal, that pierces the inhuman utilitarian thinking that turns people into statistics and sacrifices some of them for something else. The relevant question for me is, Would I ask all the nation’s children to forego play for a season, if it would reduce my mother’s risk of dying, or for that matter, my own risk? Or I might ask, Would I decree the end of human hugging and handshakes, if it would save my own life? This is not to devalue Mom’s life or my own, both of which are precious. I am grateful for every day she is still with us. But these questions bring up deep issues. What is the right way to live? What is the right way to die?

The answer to such questions, whether asked on behalf of oneself or on behalf of society at large, depends on how we hold death and how much we value play, touch, and togetherness, along with civil liberties and personal freedom. There is no easy formula to balance these values.

Over my lifetime I’ve seen society place more and more emphasis on safety, security, and risk reduction. It has especially impacted childhood: as a young boy it was normal for us to roam a mile from home unsupervised – behavior that would earn parents a visit from Child Protective Services today. It also manifests in the form of latex gloves for more and more professions; hand sanitizer everywhere; locked, guarded, and surveilled school buildings; intensified airport and border security; heightened awareness of legal liability and liability insurance; metal detectors and searches before entering many sports arenas and public buildings, and so on. Writ large, it takes the form of the security state.

The mantra “safety first” comes from a value system that makes survival top priority, and that depreciates other values like fun, adventure, play, and the challenging of limits. Other cultures had different priorities. For instance, many traditional and indigenous cultures are much less protective of children, as documented in Jean Liedloff’s classic, The Continuum Concept. They allow them risks and responsibilities that would seem insane to most modern people, believing that this is necessary for children to develop self-reliance and good judgement. I think most modern people, especially younger people, retain some of this inherent willingness to sacrifice safety in order to live life fully. The surrounding culture, however, lobbies us relentlessly to live in fear, and has constructed systems that embody fear. In them, staying safe is over-ridingly important. Thus we have a medical system in which most decisions are based on calculations of risk, and in which the worst possible outcome, marking the physician’s ultimate failure, is death. Yet all the while, we know that death awaits us regardless. A life saved actually means a death postponed.

The ultimate fulfillment of civilization’s program of control would be to triumph over death itself. Failing that, modern society settles for a facsimile of that triumph: denial rather than conquest. Ours is a society of death denial, from its hiding away of corpses, to its fetish for youthfulness, to its warehousing of old people in nursing homes. Even its obsession with money and property – extensions of the self, as the word “mine” indicates – expresses the delusion that the impermanent self can be made permanent through its attachments. All this is inevitable given the story-of-self that modernity offers: the separate individual in a world of Other. Surrounded by genetic, social, and economic competitors, that self must protect and dominate in order to thrive. It must do everything it can to forestall death, which (in the story of separation) is total annihilation. Biological science has even taught us that our very nature is to maximize our chances of surviving and reproducing.

I asked a friend, a medical doctor who has spent time with the Q’ero on Peru, whether the Q’ero would (if they could) intubate someone to prolong their life. “Of course not,” she said. “They would summon the shaman to help him die well.” Dying well (which isn’t necessarily the same as dying painlessly) is not much in today’s medical vocabulary. No hospital records are kept on whether patients die well. That would not be counted as a positive outcome. In the world of the separate self, death is the ultimate catastrophe.

But is it? Consider this perspective from Dr. Lissa Rankin: “Not all of us would want to be in an ICU, isolated from loved ones with a machine breathing for us, at risk of dying alone- even if it means they might increase their chance of survival. Some of us might rather be held in the arms of loved ones at home, even if that means our time has come…. Remember, death is no ending. Death is going home.”

When the self is understood as relational, interdependent, even inter-existent, then it bleeds over into the other, and the other bleeds over into the self. Understanding the self as a locus of consciousness in a matrix of relationship, one no longer searches for an enemy as the key to understanding every problem, but looks instead for imbalances in relationships. The War on Death gives way to the quest to live well and fully, and we see that fear of death is actually fear of life. How much of life will we forego to stay safe?

Totalitarianism – the perfection of control – is the inevitable end product of the mythology of the separate self. What else but a threat to life, like a war, would merit total control? Thus Orwell identified perpetual war as a crucial component of the Party’s rule.

Against the backdrop of the program of control, death denial, and the separate self, the assumption that public policy should seek to minimize the number of deaths is nearly beyond question, a goal to which other values like play, freedom, etc. are subordinate. Covid-19 offers occasion to broaden that view. Yes, let us hold life sacred, more sacred than ever. Death teaches us that. Let us hold each person, young or old, sick or well, as the sacred, precious, beloved being that they are. And in the circle of our hearts, let us make room for other sacred values too. To hold life sacred is not just to live long, it is to live well and right and fully.

Like all fear, the fear around the coronavirus hints at what might lie beyond it. Anyone who has experienced the passing of someone close knows that death is a portal to love. Covid-19 has elevated death to prominence in the consciousness of a society that denies it. On the other side of the fear, we can see the love that death liberates. Let it pour forth. Let it saturate the soil of our culture and fill its aquifers so that it seeps up through the cracks of our crusted institutions, our systems, and our habits. Some of these may die too.

What world shall we live in?

How much of life do we want to sacrifice at the altar of security? If it keeps us safer, do we want to live in a world where human beings never congregate? Do we want to wear masks in public all the time? Do we want to be medically examined every time we travel, if that will save some number of lives a year? Are we willing to accept the medicalization of life in general, handing over final sovereignty over our bodies to medical authorities (as selected by political ones)? Do we want every event to be a virtual event? How much are we willing to live in fear?

Covid-19 will eventually subside, but the threat of infectious disease is permanent. Our response to it sets a course for the future. Public life, communal life, the life of shared physicality has been dwindling over several generations. Instead of shopping at stores, we get things delivered to our homes. Instead of packs of kids playing outside, we have play dates and digital adventures. Instead of the public square, we have the online forum. Do we want to continue to insulate ourselves still further from each other and the world?

It is not hard to imagine, especially if social distancing is successful, that Covid-19 persists beyond the 18 months we are being told to expect for it to run its course. It is not hard to imagine that new viruses will emerge during that time. It is not hard to imagine that emergency measures will become normal (so as to forestall the possibility of another outbreak), just as the state of emergency declared after 9/11 is still in effect today. It is not hard to imagine that (as we are being told), reinfection is possible, so that the disease will never run its course. That means that the temporary changes in our way of life may become permanent.

To reduce the risk of another pandemic, shall we choose to live in a society without hugs, handshakes, and high-fives, forever more? Shall we choose to live in a society where we no longer gather en masse? Shall the concert, the sports competition, and the festival be a thing of the past? Shall children no longer play with other children? Shall all human contact be mediated by computers and masks? No more dance classes, no more karate classes, no more conferences, no more churches? Is death reduction to be the standard by which to measure progress? Does human advancement mean separation? Is this the future?

The same question applies to the administrative tools required to control the movement of people and the flow of information. At the present writing, the entire country is moving toward lockdown. In some countries, one must print out a form from a government website in order to leave the house. It reminds me of school, where one’s location must be authorized at all times. Or of prison. Do we envision a future of electronic hall passes, a system where freedom of movement is governed by state administrators and their software at all times, permanently? Where every movement is tracked, either permitted or prohibited? And, for our protection, where information that threatens our health (as decided, again, by various authorities) is censored for our own good? In the face of an emergency, like unto a state of war, we accept such restrictions and temporarily surrender our freedoms. Similar to 9/11, Covid-19 trumps all objections.

For the first time in history, the technological means exist to realize such a vision, at least in the developed world (for example, using cellphone location data to enforce social distancing; see also here). After a bumpy transition, we could live in a society where nearly all of life happens online: shopping, meeting, entertainment, socializing, working, even dating. Is that what we want? How many lives saved is that worth?

I am sure that many of the controls in effect today will be partially relaxed in a few months. Partially relaxed, but at the ready. As long as infectious disease remains with us, they are likely to be reimposed, again and again, in the future, or be self-imposed in the form of habits. As Deborah Tannen says, contributing to a Politico article on how coronavirus will change the world permanently, ‘We know now that touching things, being with other people and breathing the air in an enclosed space can be risky…. It could become second nature to recoil from shaking hands or touching our faces—and we may all fall heir to society-wide OCD, as none of us can stop washing our hands.” After thousands of years, millions of years, of touch, contact, and togetherness, is the pinnacle of human progress to be that we cease such activities because they are too risky?

Life is Community

The paradox of the program of control is that its progress rarely advances us any closer to its goal. Despite security systems in almost every upper middle-class home, people are no less anxious or insecure than they were a generation ago. Despite elaborate security measures, the schools are not seeing fewer mass shootings. Despite phenomenal progress in medical technology, people have if anything become less healthy over the past thirty years, as chronic disease has proliferated and life expectancy stagnated and, in the USA and Britain, started to decline.

The measures being instituted to control Covid-19, likewise, may end up causing more suffering and death than they prevent. Minimizing deaths means minimizing the deaths that we know how to predict and measure. It is impossible to measure the added deaths that might come from isolation-induced depression, for instance, or the despair caused by unemployment, or the lowered immunity and deterioration in health that chronic fear can cause. Loneliness and lack of social contact has been shown to increase inflammation, depression, and dementia. According to Lissa Rankin, M.D., air pollution increases risk of dying by 6%, obesity by 23%, alcohol abuse by 37%, and loneliness by 45%.

Another danger that is off the ledger is the deterioration in immunity caused by excessive hygiene and distancing. It is not only social contact that is necessary for health, it is also contact with the microbial world. Generally speaking, microbes are not our enemies, they are our allies in health. A diverse gut biome, comprising bacteria, viruses, yeasts, and other organisms, is essential for a well-functioning immune system, and its diversity is maintained through contact with other people and with the world of life. Excessive hand-washing, overuse of antibiotics, aseptic cleanliness, and lack of human contact might do more harm than good. The resulting allergies and autoimmune disorders might be worse than the infectious disease they replace. Socially and biologically, health comes from community. Life does not thrive in isolation.

Seeing the world in us-versus-them terms blinds us to the reality that life and health happen in community. To take the example of infectious diseases, we fail to look beyond the evil pathogen and ask, What is the role of viruses in the microbiome? (See also here.) What are the body conditions under which harmful viruses proliferate? Why do some people have mild symptoms and others severe ones (besides the catch-all non-explanation of “low resistance”)? What positive role might flus, colds, and other non-lethal diseases play in the maintenance of health?

War-on-germs thinking brings results akin to those of the War on Terror, War on Crime, War on Weeds, and the endless wars we fight politically and interpersonally. First, it generates endless war; second, it diverts attention from the ground conditions that breed illness, terrorism, crime, weeds, and the rest.

Despite politicians’ perennial claim that they pursue war for the sake of peace, war inevitably breeds more war. Bombing countries to kill terrorists not only ignores the ground conditions of terrorism, it exacerbates those conditions. Locking up criminals not only ignores the conditions that breed crime, it creates those conditions when it breaks up families and communities and acculturates the incarcerated to criminality. And regimes of antibiotics, vaccines, antivirals, and other medicines wreak havoc on body ecology, which is the foundation of strong immunity. Outside the body, the massive spraying campaigns sparked by Zika, Dengue Fever, and now Covid-19 will visit untold damage upon nature’s ecology. Has anyone considered what the effects on the ecosystem will be when we douse it with antiviral compounds? Such a policy (which has been implemented in various places in China and India) is only thinkable from the mindset of separation, which does not understand that viruses are integral to the web of life.

To understand the point about ground conditions, consider some mortality statistics from Italy (from its National Health Institute), based on an analysis of hundreds of Covid-19 fatalities. Of those analyzed, less than 1% were free of serious chronic health conditions. Some 75% suffered from hypertension, 35% from diabetes, 33% from cardiac ischemia, 24% from atrial fibrillation, 18% from low renal function, along with other conditions that I couldn’t decipher from the Italian report. Nearly half the deceased had three or more of these serious pathologies. Americans, beset by obesity, diabetes, and other chronic ailments, are at least as vulnerable as Italians. Should we blame the virus then (which killed few otherwise healthy people), or shall we blame underlying poor health? Here again the analogy of the taut rope applies. Millions of people in the modern world are in a precarious state of health, just waiting for something that would normally be trivial to send them over the edge. Of course, in the short term we want to save their lives; the danger is that we lose ourselves in an endless succession of short terms, fighting one infectious disease after another, and never engage the ground conditions that make people so vulnerable. That is a much harder problem, because these ground conditions will not change via fighting. There is no pathogen that causes diabetes or obesity, addiction, depression, or PTSD. Their causes are not an Other, not some virus separate from ourselves, and we its victims.

Even in diseases like Covid-19, in which we can name a pathogenic virus, matters are not so simple as a war between virus and victim. There is an alternative to the germ theory of disease that holds germs to be part of a larger process. When conditions are right, they multiply in the body, sometimes killing the host, but also, potentially, improving the conditions that accommodated them to begin with, for example by cleaning out accumulated toxic debris via mucus discharge, or (metaphorically speaking) burning them up with fever. Sometimes called “terrain theory,” it says that germs are more symptom than cause of disease. As one meme explains it: “Your fish is sick. Germ theory: isolate the fish. Terrain theory: clean the tank.”

A certain schizophrenia afflicts the modern culture of health. On the one hand, there is a burgeoning wellness movement that embraces alternative and holistic medicine. It advocates herbs, meditation, and yoga to boost immunity. It validates the emotional and spiritual dimensions of health, such as the power of attitudes and beliefs to sicken or to heal. All of this seems to have disappeared under the Covid tsunami, as society defaults to the old orthodoxy.

Case in point: California acupuncturists have been forced to shut down, having been deemed “non-essential.” This is perfectly understandable from the perspective of conventional virology. But as one acupuncturist on Facebook observed, “What about my patient who I’m working with to get off opioids for his back pain? He’s going to have to start using them again.” From the worldview of medical authority, alternative modalities, social interaction, yoga classes, supplements, and so on are frivolous when it comes to real diseases caused by real viruses. They are relegated to an etheric realm of “wellness” in the face of a crisis. The resurgence of orthodoxy under Covid-19 is so intense that anything remotely unconventional, such as intravenous vitamin C, was completely off the table in the United States until two days ago (articles still abound “debunking” the “myth” that vitamin C can help fight Covid-19). Nor have I heard the CDC evangelize the benefits of elderberry extract, medicinal mushrooms, cutting sugar intake, NAC (N-acetyl L-cysteine), astragalus, or vitamin D. These are not just mushy speculation about “wellness,” but are supported by extensive research and physiological explanations. For example, NAC (general info, double-blind placebo-controlled study) has been shown to radically reduce incidence and severity of symptoms in flu-like illnesses.

As the statistics I offered earlier on autoimmunity, obesity, etc. indicate, America and the modern world in general are facing a health crisis. Is the answer to do what we’ve been doing, only more thoroughly? The response so far to Covid has been to double down on the orthodoxy and sweep unconventional practices and dissenting viewpoints aside. Another response would be to widen our lens and examine the entire system, including who pays for it, how access is granted, and how research is funded, but also expanding out to include marginal fields like herbal medicine, functional medicine, and energy medicine. Perhaps we can take this opportunity to reevaluate prevailing theories of illness, health, and the body. Yes, let’s protect the sickened fish as best we can right now, but maybe next time we won’t have to isolate and drug so many fish, if we can clean the tank.

I’m not telling you to run out right now and buy NAC or any other supplement, nor that we as a society should abruptly shift our response, cease social distancing immediately, and start taking supplements instead. But we can use the break in normal, this pause at a crossroads, to consciously choose what path we shall follow moving forward: what kind of healthcare system, what paradigm of health, what kind of society. This reevaluation is already happening, as ideas like universal free healthcare in the USA gain new momentum. And that path leads to forks as well. What kind of healthcare will be universalized? Will it be merely available to all, or mandatory for all – each citizen a patient, perhaps with an invisible ink barcode tattoo certifying one is up to date on all compulsory vaccines and check-ups. Then you can go to school, board a plane, or enter a restaurant. This is one path to the future that is available to us.

Another option is available now too. Instead of doubling down on control, we could finally embrace the holistic paradigms and practices that have been waiting on the margins, waiting for the center to dissolve so that, in our humbled state, we can bring them into the center and build a new system around them.

The Coronation

There is an alternative to the paradise of perfect control that our civilization has so long pursued, and that recedes as fast as our progress, like a mirage on the horizon. Yes, we can proceed as before down the path toward greater insulation, isolation, domination, and separation. We can normalize heightened levels of separation and control, believe that they are necessary to keep us safe, and accept a world in which we are afraid to be near each other. Or we can take advantage of this pause, this break in normal, to turn onto a path of reunion, of holism, of the restoring of lost connections, of the repair of community and the rejoining of the web of life.

Do we double down on protecting the separate self, or do we accept the invitation into a world where all of us are in this together? It isn’t just in medicine we encounter this question: it visits us politically, economically, and in our personal lives as well. Take for example the issue of hoarding, which embodies the idea, “There won’t be enough for everyone, so I am going to make sure there is enough for me.” Another response might be, “Some don’t have enough, so I will share what I have with them.” Are we to be survivalists or helpers? What is life for?

On a larger scale, people are asking questions that have until now lurked on activist margins. What should we do about the homeless? What should we do about the people in prisons? In Third World slums? What should we do about the unemployed? What about all the hotel maids, the Uber drivers, the plumbers and janitors and bus drivers and cashiers who cannot work from home? And so now, finally, ideas like student debt relief and universal basic income are blossoming. “How do we protect those susceptible to Covid?” invites us into “How do we care for vulnerable people in general?”

That is the impulse that stirs in us, regardless of the superficialities of our opinions about Covid’s severity, origin, or best policy to address it. It is saying, let’s get serious about taking care of each other. Let’s remember how precious we all are and how precious life is. Let’s take inventory of our civilization, strip it down to its studs, and see if we can build one more beautiful.

As Covid stirs our compassion, more and more of us realize that we don’t want to go back to a normal so sorely lacking it. We have the opportunity now to forge a new, more compassionate normal.

Hopeful signs abound that this is happening. The United States government, which has long seemed the captive of heartless corporate interests, has unleashed hundreds of billions of dollars in direct payments to families. Donald Trump, not known as a paragon of compassion, has put a moratorium on foreclosures and evictions. Certainly one can take a cynical view of both these developments; nonetheless, they embody the principle of caring for the vulnerable.

From all over the world we hear stories of solidarity and healing. One friend described sending $100 each to ten strangers who were in dire need. My son, who until a few days ago worked at Dunkin’ Donuts, said people were tipping at five times the normal rate – and these are working class people, many of them Hispanic truck drivers, who are economically insecure themselves. Doctors, nurses, and “essential workers” in other professions risk their lives to serve the public. Here are some more examples of the love and kindness eruption, courtesy of ServiceSpace:

Perhaps we’re in the middle of living into that new story. Imagine Italian airforce using Pavoratti, Spanish military doing acts of service, and street police playing guitars — to *inspire*. Corporations giving unexpected wage hikes. Canadians starting “Kindness Mongering.” Six year old in Australia adorably gifting her tooth fairy money, an 8th grader in Japan making 612 masks, and college kids everywhere buying groceries for elders. Cuba sending an army in “white robes” (doctors) to help Italy. A landlord allowing tenants to stay without rent, an Irish priest’s poem going viral, disabled activitists producing hand sanitizer. Imagine. Sometimes a crisis mirrors our deepest impulse — that we can always respond with compassion.

As Rebecca Solnit describes in her marvelous book, A Paradise Built in Hell, disaster often liberates solidarity. A more beautiful world shimmers just beneath the surface, bobbing up whenever the systems that hold it underwater loosen their grip.

For a long time we, as a collective, have stood helpless in the face of an ever-sickening society. Whether it is declining health, decaying infrastructure, depression, suicide, addiction, ecological degradation, or concentration of wealth, the symptoms of civilizational malaise in the developed world are plain to see, but we have been stuck in the systems and patterns that cause them. Now, Covid has gifted us a reset.

A million forking paths lie before us. Universal basic income could mean an end to economic insecurity and the flowering of creativity as millions are freed from the work that Covid has shown us is less necessary than we thought. Or it could mean, with the decimation of small businesses, dependency on the state for a stipend that comes with strict conditions. The crisis could usher in totalitarianism or solidarity; medical martial law or a holistic renaissance; greater fear of the microbial world, or greater resiliency in participation in it; permanent norms of social distancing, or a renewed desire to come together.

What can guide us, as individuals and as a society, as we walk the garden of forking paths? At each junction, we can be aware of what we follow: fear or love, self-preservation or generosity. Shall we live in fear and build a society based on it? Shall we live to preserve our separate selves? Shall we use the crisis as a weapon against our political enemies? These are not all-or-nothing questions, all fear or all love. It is that a next step into love lies before us. It feels daring, but not reckless. It treasures life, while accepting death. And it trusts that with each step, the next will become visible.

Please don’t think that choosing love over fear can be accomplished solely through an act of will, and that fear too can be conquered like a virus. The virus we face here is fear, whether it is fear of Covid-19, or fear of the totalitarian response to it, and this virus too has its terrain. Fear, along with addiction, depression, and a host of physical ills, flourishes in a terrain of separation and trauma: inherited trauma, childhood trauma, violence, war, abuse, neglect, shame, punishment, poverty, and the muted, normalized trauma that affects nearly everyone who lives in a monetized economy, undergoes modern schooling, or lives without community or connection to place. This terrain can be changed, by trauma healing on a personal level, by systemic change toward a more compassionate society, and by transforming the basic narrative of separation: the separate self in a world of other, me separate from you, humanity separate from nature. To be alone is a primal fear, and modern society has rendered us more and more alone. But the time of Reunion is here. Every act of compassion, kindness, courage, or generosity heals us from the story of separation, because it assures both actor and witness that we are in this together.

I will conclude by invoking one more dimension of the relationship between humans and viruses. Viruses are integral to evolution, not just of humans but of all eukaryotes. Viruses can transfer DNA from organism to organism, sometimes inserting it into the germline (where it becomes heritable). Known as horizontal gene transfer, this is a primary mechanism of evolution, allowing life to evolve together much faster than is possible through random mutation. As Lynn Margulis once put it, we are our viruses.

And now let me venture into speculative territory. Perhaps the great diseases of civilization have quickened our biological and cultural evolution, bestowing key genetic information and offering both individual and collective initiation. Could the current pandemic be just that? Novel RNA codes are spreading from human to human, imbuing us with new genetic information; at the same time, we are receiving other, esoteric, “codes” that ride the back of the biological ones, disrupting our narratives and systems in the same way that an illness disrupts bodily physiology. The phenomenon follows the template of initiation: separation from normality, followed by a dilemma, breakdown, or ordeal, followed (if it is to be complete) by reintegration and celebration.

Now the question arises: Initiation into what? What is the specific nature and purpose of this initiation?The popular name for the pandemic offers a clue: coronavirus. A corona is a crown. “Novel coronavirus pandemic” means “a new coronation for all.”

Already we can feel the power of who we might become. A true sovereign does not run in fear from life or from death. A true sovereign does not dominate and conquer (that is a shadow archetype, the Tyrant). The true sovereign serves the people, serves life, and respects the sovereignty of all people. The coronation marks the emergence of the unconscious into consciousness, the crystallization of chaos into order, the transcendence of compulsion into choice. We become the rulers of that which had ruled us. The New World Order that the conspiracy theorists fear is a shadow of the glorious possibility available to sovereign beings. No longer the vassals of fear, we can bring order to the kingdom and build an intentional society on the love already shining through the cracks of the world of separation.

Celo: 0x755582C923dB215d9eF7C4Ad3E03D29B2569ABb6

Litecoin: ltc1qqtvtkl3h7mchy7m5jwpvqvt5uzka0yj3nffavu

Bitcoin: bc1q2a2czwhf4sgyx9f9ttf3c4ndt03eyh3uymjgzl

Dogecoin: DT9ECVrg9mPFADhN375WL9ULzcUZo8YEpN

Polkadot: 15s6NSM75Kw6eMLoxm2u8qqbgQFYMnoYhvV1w1SaF9hwVpM4

Polygon: 0xEBF0120A88Ec0058578e2D37C9fFdDc28f3673A6

Zcash: t1PUmhaoYTHJAk1yxmgpfEp27Uk4GHKqRig

Donate & Support

As much as possible I offer my work as a gift. I put it online without a pay wall of any kind. Online course contributions are self-determined at the time you register for each. I also keep the site clean of advertising.

This means I rely on voluntary financial support for my livelihood. You may make a recurring gift or one-time donation using the form below, in whatever amount feels good to you. If your finances are tight at all, please do not give money. Visit our contact page instead for other ways to support this work.

Recurring Donations

Note from the team: Your recurring donation is a resource that allows us to keep Charles doing the work we all want him doing: thinking, speaking, writing, rather than worrying about the business details. Charles and all of us greatly appreciate them!

Donate Below

One-Time Donation

Your gift helps us maintain the site, offer tech support, and run programs and events by donation, with no ads, sales pitches, or pay walls. Just as important, it communicates to us that this work is gratefully received. Thank you!

Donate Below

Cryptocurrency Donation

Hi, here we are in the alternate universe of cryptocurrency. Click the link below for a list of public keys. If your preferred coin isn't listed, write to us through the contact form.

View Keys



What kind of donation are you making?(Required)


Recurring Donation

We are currently accepting monthly recurring donations through PayPal; we use PayPal because it allows you to cancel or modify your recurring donation at any time without needing to contact us.


Choose what feels good, clear, and right.

One-Time Donation

We are currently accepting one-time donations with any major credit card or through PayPal.


Choose what feels good, clear, and right.
Donation Method(Required)

Name(Required)
Email(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.